Vláda řešila s hejtmany, jak dál bez nouzového stavu. Kraje se o dalším postupu poradí

Vláda považuje opatření, kterými může po skončení nouzového stavu bránit šíření epidemie covidu-19, za nedostatečná. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to v pátek ministři sdělili při odpoledním jednání hejtmanům. Oslabení opatření bude podle kabinetu znamenat komplikace pro zdravotnictví a posílení epidemie. Zástupci krajů se o dalším postupu poradí. Nouzový stav končí v neděli.

Tento článek je více než rok starý.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 19:00 12. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček | Zdroj: ministerstvo vnitra

Kabinet podle ministra vnitra Jana Hamáčka s hejtmany probral, jaké bude mít bez nouzového stavu možnosti.

„Upozornili jsme na to, že (opatření) jsou podle našeho názoru nedostatečná a bude to znamenat růst epidemie a komplikace ve zdravotnictví. Hejtmani se poradí o dalším postupu,“ uvedl.

Jsme přesvědčeni, že pokud nás hejtmani požádají, můžeme nouzový stav vyhlásit, řekl Babiš

Číst článek

Dodal, že konec nouzového stavu a související zrušení některých plošných opatření bude znamenat nárůst rizikových kontaktů o přibližně 30 procent, nárůst reprodukčního čísla k 1,4 a vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče do 20 dnů.

Reprodukční číslo, které vyjadřuje, kolik dalších osob infikuje jeden nakažený člověk, je aktuálně 1,04.

Po konci nouzového stavu nebudou zrušena všechna omezení. Ministerstvo zdravotnictví jich většinu zachová, sdělil po jednání hejtmanů s vládou pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Z informací, které dnes zazněly na odpoledním jednání Asociace krajů ČR s vládou, vyplývá, že v pondělí po ukončení nouzového stavu nedojde k okamžitému zrušení všech omezení. Naopak lze očekávat, že ministerstvo zdravotnictví větší část opatření zachová. Koronavirus v noci z neděle na pondělí opravdu nezmizí,“ uvedl Hřib.

Nový nouzový stav?

Nouzový stav skončí s touto nedělí poté, co s jeho prodloužením ve čtvrtek nesouhlasila sněmovna. Hamáček ale dříve v pátek řekl, že  hejtmani mohou požádat o nové vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19.

„Hejtmani mají právo podle krizového zákona požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu a vláda na to musí reagovat,“ řekl ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus. Dodal, že pokud to udělají, tak „by vláda vyhověla“.

Variantu opětovného vyhlášení nouzového stavu ústavní právníci oslovení ČTK označovali v posledních dnech za obcházení Ústavy. Vláda by ale mohla mírnější opatření vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Umožňuje například zavést opatření proti zavlečení infekce ze zahraničí, vyčlenit lůžka ve zdravotnických zařízeních nebo omezit styk nakažených s jinými lidmi, zakázat kulturní a sportovní akce nebo zavřít školy, ubytovací a stravovací podniky.

Horečná jednání

Kabinet začal jednat o svém dalším postupu přes internet zhruba ve 12.45, kolem 15.00 se k jednání připojili hejtmani. Premiér se podle informací ČTK jednání účastnil i z auta cestou do Lán na schůzku s prezidentem. Kvůli začátku schůzky před 18.00 jednání kabinetu s hejtmany skončilo. Úřad vlády poté zrušil tiskovou konferenci plánovanou ve Strakově akademii s tím, že se Babiš k jednání vyjádří po schůzce v Lánech.

Žádost o vyhlášení nového stavu nouze chystá například Pardubický kraj. Důvodem je podle bezpečnostní rady aktuální vývoj epidemické situace a nemožnost efektivně uplatnit opatření při stavu nebezpečí, který mohou na svém území vyhlásit kraje.

Středočeský kraj stejně jako Praha zatím neví, jestli požádají o nový stav nouze. Čekají na usnesení, které vyplyne z jednání s ministerstvem zdravotnictví.

„Možné to je, ale teď nejsem schopná vyhodnotit, jaká varianta bude následovat, protože nemám dostatek vstupních informací,” řekla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN).

Stav nebezpečí

Hejtmani mohou pro kraj vyhlásit stav nebezpečí, který umožňuje udržet alespoň část opatření. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) ale stav nebezpečí nesupluje nouzový stav.

Nicméně krizový štáb hlavního města pak doporučil primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby od pondělí 15. února vyhlásil stav nebezpečí. Zda k tomu opravdu dojde, není jasné, bude záležet na dalších jednání.

Hejtman Karlovarského kraje: Stav nebezpečí umožní regulovat mobilitu, ale ne zavřít obchody a služby

Číst článek

Také krizový štáb a bezpečnostní rada Středočeského kraje doporučily vedení kraje, aby od 15. února vyhlásil stav nebezpečí, pokud vláda nejpozději do 14. února do 18.00 nevyhlásí další nouzový stav, informovala mluvčí hejtmanství Martina Kemrová.

I Karlovarský kraj se připravuje vyhlášení stavu nebezpečí, který by měl z velké části nahradit nouzový stav.

Kraj chce i nadále omezit pohyb, zachovat pracovní povinnost a spolu s opatřením hygieniků může omezit i obchody nebo provoz sportovišť, uvedl hejtman Petr Kulhánek (KOA).

Situace v některých tamních okresech je kritická. Od pátku proto pro okresy Sokolov a Cheb platí zpřísněná opatření – lidé nemohou až na výjimky odjíždět ani přijíždět a musí nosit respirátory nebo ústenky.

Moravskoslezský kraj pak vyhlášení stavu nebezpečí neplánuje. „Stav nebezpečí je třeba vyhlásit v okamžiku, kdy správní orgány, orgány krajů a obcí a složky integrovaného záchranného systému nejsou schopné této kritické situaci čelit,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava Ivo Vondrák (ANO).

„Samozřejmě jsme připraveni, že v okamžiku, kdy nezbytně nutné řídit a koordinovat všechny tyto organizace, tak budeme muset vyhlásit stav nebezpečí,“ dodal.

Hejtmani by podle Vondráka měli žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. „Dikce zákona je jasná: pokud nebezpečí je většího než menšího rozsahu, tak naší povinností je požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu,“ řekl.

Obchody zavřít nelze

Vondrák řekl, že očkování a další věci běží, takže kraj v daný okamžik v podstatě nemá co řešit. „My nemůžeme rozhodovat o uzavírání obchodů a služeb, to není v kompetenci kraje ani ve stavu nebezpečí,“ řekl hejtman.

PŘEHLEDNĚ: I bez nouzového stavu může platit většina opatření. Skončil by zákaz vycházení

Číst článek

Protiepidemická opatření by musela vyhlašovat krajská hygienická stanice. „To je naprosto stejná situace, jako byla v okamžiku, kdy tady byl problém s OKD,“ připomněl Vondrák situaci z loňska, kdy v dolech OKD na Karvinsku bylo největší ohnisko koronaviru v Česku. Kraj měl podle hejtmana problémy prosadit tam například plošné testování.

Nouzový stav, jenž v Česku platí od října, skončí v neděli. Další prodloužení, které navrhovala vláda, neschválila ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. Řada restrikcí by s koncem nouzového stavu přestala platit. Jde například o nařízení týkající se uzavření obchodů, restaurací, služeb a sportovišť.

ako, pkr, pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme