Ivu Brožovou zprostil kárný senát žaloby

Kárný senát Vrchního soudu v Olomouci zprostil předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou kárné žaloby za údajné zatajení čtyřicetimilionové pokuty od finančního úřadu. Žalobu na ni podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Brožová | Zdroj: ČTK

Podle kárného senátu skutek není kárným proviněním. "Bylo prokázáno, že v postupu určité nesrovnalosti byly, ovšem v daném případě se nejedná o kárné provinění, protože zákon jednoznačně specifikuje, co kárné provinění je. Jednáním, které je kladeno za vinu paní doktorce Brožovou, nedošlo k ohrožení nestrannosti, nezávislosti rozhodování soudu ani k ohrožení nějaké důstojnosti výkonu funkce soudce. Toto je spíše otázka spíše administrativně účetní práce," zdůvodňil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Oficiálně ministr návrh na zahájení kárného řízení podal kvůli závažnému porušení zákona o majetku státu a porušení povinnosti při výkonu veřejné správy. Důvodem sporu jsou odvody a penále za pochybení v oblasti programového financování ve výši 40 milionů korun. Chybu objevil v roce 2005 při kontrole finanční úřad.

Brožová už dříve všechna obvinění odmítla. Podle ní šlo o administrativní a méně závažná pochybení v rámci investic u Nejvyššího soudu, která nepřipravila daňové poplatníky o žádné peníze.

Šéfka Nejvyššího soudu říká, že ministerstvo financí v 98 procentech podobných případů - tedy pokut uložených soudům nebo státním zastupitelstvím - tyto sankce vždy promíjí. Ministerstvo to nechtělo podrobně komentovat. Tyto případy se prý řídí daňovými předpisy a dotčené subjekty jsou podle mluvčího resortu vázány mlčenlivostí.

Nejvyšší soud měl před lety špatně proinvestovat část svého rozpočtu. Brožová prý o penále věděla pět měsíců, o pomoc ale stát požádala až později. Ministru Pospíšilovi vadí hlavně to, že o celé věci neinformovala včas a nevyužila práva odvolat se.

Milan Kopp, Pavel Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme