Spojené státy americké okopírovaly můj návrh, řekl Zeman o přesunu ambasády do Jeruzaléma

Prezident Miloš Zeman ve středu na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět podpořil přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kritici tohoto plánu jsou zbabělci, řekl. Prvním krokem ze tří bude podle něj příští měsíc otevření českého honorárního konzulátu v Jeruzalémě. Za podporu Zemanovi při oslavě poděkovali zástupci židovského státu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přednáší projev na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Ministerstvo zahraničí Zemanova slova o květnovém otevření honorárního konzulátu následně potvrdilo, bude v západním Jeruzalémě, povede ho česko-izraelský byznysmen Dan Propper. Do konce roku se v Jeruzalémě otevře také České centrum, uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Prahou šly stovky lidí. Připomněly si oběti holokaustu a vznik Izraele

Číst článek

„Chceme tak svou přítomnost v Jeruzalémě posílit a napomoci rozvoji vzájemné spolupráce v celém spektru oblastí," napsala česká diplomacie. Tento krok ale podle prohlášení resortu nemá žádný vliv na konečnou dohodu o Jeruzalémě a Česká republika plně respektuje společnou pozici Evropské unie, která považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město Izraele i budoucího státu Palestina.

Zeman ve svém projevu na oslavách poukázal na to, že je to poprvé, kdy je Pražský hrad dějištěm oslav výročí jakéhokoliv státu. Prezident podle svých slov věří tomu, že nastanou tři fáze přesunu české ambasády do Jeruzaléma.

První z nich je vznik honorárního konzulátu, další fází bude přesun českých institucí, jako je CzechTourism nebo CzechTrade. Třetí fází by byla samotná ambasáda. „Příští rok v Jeruzalémě," zakončil prezident svůj projev slovy ze židovské modlitby.

'USA mě okopírovaly'

Zeman se v projevu pronášeném v angličtině také vyslovil k evropským kritikům návrhů na přesun ambasád do Jeruzaléma. „Sami sebe označují za prostředníky, já jim říkám zbabělci. Připouštím, že to není příliš zdvořilé, ale myslím, že je to upřímné," řekl.

Česko do několika měsíců otevře konzulát v Jeruzalémě, oznámil Babiš

Číst článek

Uvedl také, že přesun ambasády navrhl před čtyřmi lety, a odmítl, že by tím okopíroval Spojené státy. „Naopak, Spojené státy americké okopírovaly můj návrh," podotkl.

Na české politické scéně debata o posílení zastoupení v Jeruzalémě ožila poté, co americký prezident Donald Trump loni v prosinci označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil záměr přesunout tam americkou ambasádu.

Sídlo se hledá

„V budoucím období se budou vyhodnocovat další možnosti míry a podoby zastoupení v Jeruzalémě," řekla ve středu mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Sídlo pro pobočku Českého centra v západním Jeruzalémě se zatím hledá, otevřít by se mohlo v listopadu, nebo prosinci, dodala.

Babiš nesouhlasí se Zemanem. České velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma přesouvat nechce

Číst článek

Velvyslanec Daniel Meron poděkoval v češtině Zemanovi za vřelé přátelství a poté citoval z dopisu, který českému prezidentovi poslal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šéf izraelské vlády v něm poděkoval Zemanovi za vytrvalou podporu v uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Zmínil také vztah prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka k Izraeli.

Náměstkyně izraelského ministra zahraničí Cipi Chotovelyová připomněla, že Zeman je jedním z prvních světových státníků, který Jeruzalém hlavním městem Izraele uznal. V očích izraelského národa je Zeman hrdinou, řekla.

Proti uskutečnění oslav vzniku Izraele na Pražském hradě protestovala v podvečer na Hradčanském náměstí zhruba třicítka lidí s palestinskými vlajkami a transparentem vyzývajícím k ukončení zabíjení v Palestině a ke skončení okupace palestinského území. Kolemjdoucím rozdávali tiskoviny podporující jejich pohled na palestinskou otázku, Izrael se podle nich v Palestině dopustil a dopouští etnické čistky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme