Komise v Izraeli přepočítala volební výsledky. Strana premiéra Netanjahua získala jedno křeslo navíc

Izraelská volební komise upravila výsledky voleb ze 17. září ve prospěch pravicového Likudu premiéra Benjamina Netanjahua. Podle nových výsledků získaných po ověření stížností na možné podvody v šesti volebních místnostech získal Likud 32 ze 120 parlamentních křesel. Před touto revizí měl 31 křesel, takže vítězem voleb je stále s 33 mandáty centristické uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O jedno křeslo po revizi přišel ultraortodoxní blok Jednotný judaismus tóry, který má nově sedm mandátů. Pro sestavení případné vládní koalice se ale nic nemění, protože ultraortodoxní formace je spojencem Likudu.

V Izraeli se stále jedná o vládě. Netanjahu chce v koalici malé pravicové a náboženské strany

Číst článek

Nové volební výsledky ve středu budou předány prezidentovi Reuvenu Rivlinovi, který má ve středu rozhodnout, kterému z politiků svěří úkol sestavit příští vládu. Prozatím Rivlin prosazoval vládu národní jednoty Likudu s Modrou a bílou a zástupci obou stran o tom vyjednávají.

Reuven se rozhoduje na základě konzultací se stranami, jež se dostaly do parlamentu. Jejich představitelé mu měli sdělit, koho podpoří jako budoucího premiéra. Ani Netanjahu, ani Ganc ale nemají nadpoloviční podporu, tedy aspoň 61 hlasů – Netanjahua je ochotno podpořit 55 zvolených zákonodárců, Gance 54.

Volební komise dospěla k závěru, že se podvádělo v šesti volebních místnostech v severních městech obývaných hlavně Araby. Volební komise výsledky z těchto místností vyřadila a nově se sčítalo bez tamních 3800 hlasů.

Izraelci hlasovali ve více než 10 000 místnostech o složení parlamentu letos už podruhé. Po dubnových volbách, v nichž zvítězil Likud, avšak velmi těsně nad Modrou a bílou, se Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládní koalici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme