Symbolický dar z Izraele. Do Česka dorazilo 5000 dávek vakcíny proti covidu-19 od Moderny

Izrael poskytl České republice několik tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. Po jednání ústavních činitelů na Pražském hradě to potvrdil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) doplnil, že Izrael Česku na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) zaslal 5000 dávek, jak předtím informoval server Lidovky.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael poslal do Česka několik tisíc dávek vakcíny od firmy Moderna | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

„Mám potvrzeno, že Izrael nám poskytl několik tisíc dávek od společnosti Moderna,“ řekl šéf diplomacie. Zdůraznil přitom velmi dobrou spolupráci obou zemí. O izraelském daru Česku a dalším vybraným zemím předtím informovala agentura Reuters či server Lidovky.cz. Obdrženými dávkami by mělo být naočkováno 2500 vojáků, aby mohli pomoci u covidových lůžek. Prozatím se má jednat o jednorázovou akci.

Petříček také uvedl, že stát se snaží maximálně urychlit dodávky v rámci objednávky Evropské unie. S partnery jedná o tom, zda by se nemohl počet vakcín dovážených do České republiky v krátkodobém horizontu zvýšit.

Server Seznam Zprávy minulý týden napsal, že Babiš v dopise začátkem ledna požádal Izrael o případné přebytky vakcín proti covidu-19. V dopise se odvolával na „nejužší pouta“ obou zemí, psal o posilování českého diplomatického zastoupení v Jeruzalémě a uvedl, že Izrael je pro Česko vzorem v tom, jak rychle a efektivně dokáže obyvatelstvo očkovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme