Přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma není na pořadu dne, řekl Babiš v Jeruzalémě

Premiér Andrej Babiš ve středu v Jeruzalémě navštívil památník Jad vašem, kde uctil památku obětí holokaustu. K otázce případného přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma novinářům řekl, že tento krok není na pořadu dne, mimo jiné i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš uctil památku obětí holokaustu v památníku Yad Vashem v Jeruzalémě.

Andrej Babiš uctil památku obětí holokaustu v památníku Jad vašem v Jeruzalémě. | Foto: Eliška Naegele | Zdroj: ČTK

„Je to téma globální, souvisí s řešením palestinské otázky,“ prohlásil Babiš. Dodal, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu mu při úterním jednání mimo jiné řekl, že je třeba, aby se EU vrátila k tématu Íránu, který izraelská vláda a USA považují za ohrožení stability regionu.

Summit V4 se kvůli sporu Polska a Izraele neuskuteční. Babiš do Jeruzaléma přesto odletí

Číst článek

Premiér s českým velvyslancem Martinem Stropnickým navštívili ve středu také rozhlednu Ester v Jeruzalémě, jejímž autorem je český architekt Martin Rajniš a která byla otevřena v listopadu 2017. Podle Stropnického se věž začne do dvou měsíců stěhovat na jiné místo ve městě, na stěhování přispěje místní radnice.

Odpoledne Babiš odcestuje do Tel Avivu, kde navštíví Peresovo inovační centrum. V podvečer odletí zpět do Prahy.

Babiš odletěl do Izraele kvůlu plánovanému summitu V4. Kvůli neúčasti Polska se ale uskutečnilo jen bilaterální jednání představitelů států s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Polsko se plánovaného summitu odmítlo účastnit kvůli údajným protipolským výrokům Izraele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme