Třem stovkám Izraelců hrozí stíhání u Mezinárodního trestního soudu. Je mezi nimi i premiér Netanjahu

V Izraeli vznikl seznam se jmény až 300 lidí, kterým by mohlo hrozit stíhání před Mezinárodním trestním soudem za válečné zločiny. Jsou na něm kromě zástupců armády i politici včetně premiéra Benjamina Netanjahua a jeho koaličního partnera a ministra obrany Bennyho Gance. O vyšetřování údajných válečných zločinů spáchaných Izraelci na palestinských územích požádali soud Palestinci.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

V nejbližší době se čeká vyjádření soudu k jeho pravomoci na palestinských územích, jež nejsou svrchovaným státem. Izraelský list Haarec v pátek napsal, že seznam je tajný a zatím je na něm 200 až 300 lidí, z nichž někteří o zařazení na tuto listinu ještě nebyli informováni.

Izraelský soud zrušil sporný zákon o osadách. ‚Nešťastné,“ reagovala Netanjahuova vládní strana

Číst článek

Prokurátorka soudu Fatou Bensoudaová se domnívá, že se pravomoc Mezinárodního trestního soudu na palestinská území vztahuje. Z předběžného vyšetřování zahájeného v roce 2015 podle ní vyplývá, že jsou na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy páchány válečné zločiny.

Vyžádala si ale rozhodnutí k jurisdikci soudu kvůli statusu palestinských území. Vyšetřovat se mají podle izraelských médií údajné zločiny spáchané od roku 2014, kdy při izraelské operaci v Pásmu Gazy zemřelo přes 2000 Palestinců.

V Izraeli vznikl seznam se jmény až 300 lidí, kterým by mohlo hrozit stíhání před Mezinárodním trestním soudem za válečné zločiny.

Politici i úředníci

Očekává se, že mezi prvními vyšetřovanými činy by byly ty spojené s lidmi, kteří o této operaci rozhodovali - Ganc jako tehdejší náčelník generálního štábu armády nebo bývalý ministr obrany Moše Jaalon či tehdejší a nynější velitelé kontrarozvědky Joram Cohen a Nadav Argaman.

Délka seznamu napovídá, že jsou na něm i lidé z nižších pozic, například ti, kteří vydávají povolení pro výstavbu židovských osad, a nižší armádní důstojníci. K jurisdikci soudu se mají vyslovit tři soudci.

Mír v údolí Jordánu: Izraelci žijí spolu s Palestinci v poklidu, Trumpovu plánu na usmíření příliš nevěří

Číst článek

Mezinárodní trestní soud vznikl v roce 2002 jako první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny spáchané na území států, které k němu přistoupily. Izrael, na rozdíl od palestinské samosprávy, tak neučinil a tvrdí, že se pravomoc soudu na palestinská území nevztahuje.

Izraelský generální prokurátor je toho názoru, že soud nemá jurisdikci ve vztahu k Izraeli a že jakékoli palestinské požadavky vůči soudu jsou neplatné. Podobně jako Izrael tento mezinárodní soud neuznávají například také Spojené státy, Rusko nebo Čína.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme