iŽurnál - historie Internetu a internetové magazíny

Začíná březen, a to je pro Internet hodně důležitý měsíc. Je to totiž měsíc propagace Internetu. My se na jeho začátku podíváme, jak to bylo se vznikem celosvětové počítačové sítě. Dalším tématem jsou jak papírové, tak virtuální magazíny o Internetu jako takovém.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historicky vzato je Internet teprve nemluvnětem. Něco podobného Internetu vzniklo teprve před čtyřiceti lety. A kde jsme dnes? O historii Internetu umí velice poutavě vyprávět známý publicista Jiří Peterka.

Do té doby byl Internet pořád vědeckou a univerzitní záležitostí. Úplně na začátku byla síť financována armádou a používána univerzitami, které s ní spolupracovaly. Na konci sedmdesátých let dala armáda síť k dispozici celé akademické sféře a roku 1986 začíná Internet financovat civilní agentura. Uživateli jsou ale stále univerzity. Teprve od roku 1990 se otevírá komerčnímu využití, a tím tedy všem. Jak to bylo v Česku?

Asi by stálo za to vědět, jak velká je vlastně rodina uživatelů Internetu. Jak říká Jiří Peterka, je to dost problematická otázka.

Další boom by mohl přijít, pokud se zlevní a zrychlí přístup k Internetu, a sníží se náklady na pořízení vhodně vybaveného počítače. To zřejmě nebude trvat ani tak dlouho. Ta první překážka - drahé poplatky - se podle Peterky možná odstraní už tím, že se budeme moci připojovat pomocí mobilního telefonu.

Pokud máte zájem o dění kolem něj, měli byste číst ty správné časopisy a internetové deníky. O několika z nich dnes budeme mluvit, a tak se můžete inspirovat. Nejdříve k těm virtuálním.

Začneme u Lupy. Dovíte se na ní, kdo koupil jakou doménu, kde vznikl jaký server a jestli je dobrý, rozmotává obchodní vztahy mezi provozovateli serverů. Více Mirek Zeman, editor Lupy.

Lupa vznikla na začátku roku 1998,

A proč vlastně Lupa?

A co na to ten, co to způsobil - Marek Antoš?

Přeci jenom mi ale Marek Antoš prozradil jedno ze zamítnutých jmen. Prý to byl Spojenec. Jenže grafik Adam Hauner odmítl vytvořit grafiku něčemu s tímhle jménem. Lupa mu zase tolik nevadila.

A teď ke konkrétním rubrikám - tou známější je například Skrznaskrz. To, co je skrznaskrz je hodnocení nových serverů. Ale nechme mluvit Mirka Zemana.

Kromě hodnocení tam najdete i takovou fotku obrazovky - odborně screenshot. Starší díly Skrznaskrz najdete na Světu namodro, kde byla rubrika původně. A tak si ještě dnes můžete prohlédnout, jak ve svých začátcích vypadala seznamka.cz, zpravodajský server iDnes nebo právě Lupa.

Rozhodně zajímavou rubrikou Lupy je Internetové počasí. Hodí se například, když se chcete podívat, jestli je v tuhle chvíli opravdu výhodné serfovat po Internetu a jestli vás to nebude stát majlant. Proč? Mirek Zeman to vysvětlí.

Já nejčastěji vídávám stav od 50 do sedmdesátky, ale je to možná i tím, že na Lupě bývám obvykle vpodvečer nebo dopoledne. Podle Mirka Zemana se ale stane i to, že internetové počasí ukazuje čistou nulu. S úsměvem ale dodal, že to je ten případ, kdy spadne Lupa sama.

Padlo tu jméno Svět namodro, tak k tomu, co to je. Svět namodro je přibližně stejný typ webu jako Lupa. Je o Internetu, ale o něco odbornější. Navíc tam najdete třeba rady, jak si poradit s počítačem. Svět namodro nejsou jen informační technologie, ale také společenský magazín, Namodro o mobilech, reklamě, médiích a další specializované weby.

Zatímco Lupa je z osmdesáti procent o Internetu, www.zive.cz se zabývá všemi novými technologiemi - takže se tu dozvíte něco o mobilech, něco o počítačích. I Živě je ale spíše odbornější. Odbornější jsou proto i dotazy v poradně. Hýří to tam termíny a dotaz "blbne mi myš, pomozte" by tam vypadal legračně.

A ještě odbornější jsou stránky News on net.

Pro ty, kteří s Internetem začínají, anebo k němu nemají volný přístup, jsou dobrým šidítkem papírové časopisy o Internetu. A je jeden časopis, který Internetu rovnou vzal jméno.

Internet magazín začal vycházet v roce 1996. Najdete v něm rozhovory s osobnostmi českého Internetu - hackery, významnými novináři, objevil se tu i rozhovor s majorem Dastychem, který má na starosti stíhání hackerů a softwarových pirátů. Internet se věnuje hlavně Internetu, ale nejenom jemu. Jsou tu i rady, jak si poradit s počítačem, recenze softwaru a další.

Výtah z každého čísla najdete na internetových stránkách www.inetmag.cz. Nečekejte zde ale obsah celého časopisu. Objevují se tu jiné články, než si nakonec můžete přečíst v časopise. Proč tedy má Internet magazín inetmag.cz? Odpovídá šéfredaktor David Litvák.

V Internetu najdete články pro úplné laiky, hlavní rozhovor je ale většinou určen spíše zasvěceným. Ptali jsme se proto na cílovou skupinu. V odpovědi David Litvák zároveň naznačil, jak to vlastně vypadá v České republice s periodiky o Internetu.

Přesto se vydalo například vydavatelství IDG náročnou cestou periodik pro odborníky. V češtině vychází Computer World a PC World. Vydavatelství Softwarové noviny vydává velmi odborný Inside - měsíčník pro distributory, dealery a zástupce výrobců.

Pro profesionální uživatele počítačů je tu měsíčník Softwarové noviny. Pokud ale potřebujete stálý zdroj zpráv o trhu výpočetní techniky, dívejte se pravidelně na www.softnov.cz. Každý den na nich najdete 3 až 4 nové články.

O Internetu určitě najdete i zmínku v časopisech o počítačích. Například čtrnáctideník Computer nabízí rubriku, která je hodně podobná iŽurnálu. Jmenuje se Kde hledat a třeba sníh a lyžování.

O internetových stránkách si ale počtete i v ženských časopisech a dokonce i v některých pro ty -náctileté.

Březen měsíc Internetu má podtitul Internet je pro každého. V rámci této akce vám proto Ústřední knihovna Univerzity Karlovy nabízí jedinečnou možnost zkusit si práci s virtuální knihovnou ProQuestina. Od 1. do 16. března můžete zdarma používat on line službu ProQuest 5000, a získat tak přístup k periodikům vycházejícím v angličtině po celém světě. Pro příklad uveďme The Times, New York Times, z časopisů Life, Harper's Bazaar, PC World, Time, Newsweek a další. Tato služba je jinak k dispozici jen institucím z nekomerční sféry.

Příští témata: sdružení Březen - měsíc Internetu a středoškolské servery

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme