iŽurnál - Středoškoláci na Internetu a co je BMI

Celkem zdárně se vyvíjí akce Březen měsíc Internetu - koná se spousta akcí, dá se vyhrát spousta zajímavých cen. Povídání o BMI jako akci, ale i o stejnojmenném sdružení najdete uvnitř článku. Věnovat se budeme i středoškolákům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet je pro každého - takový je podtitul letošního už čtvrtého ročníku Března měsíce Internetu. Jak říká Jaroslav Winter, prezident sdružení, které akci pořádá, dnes si už každý na Internetu něco najde. Jde spíš o to, abyste se k Internetu dostali, kdo k němu nemá přístup ani v práci a škole, ani doma, může využít sítě internetových kaváren a knihoven, kde je možné se k Internetu připojit.

A možná by vás mohlo zajímat, že během Března měsíce Internetu se koná spousta soutěží, ve kterých se dá leccos vyhrát. Jejich seznam najdete na adrese akce_ www.brezen.cz.

Nedávno jsem v iŽurnálu psala o vysokoškolských webech, nezapomenu ani na středoškoláky. Ostatně rozhodovat se pro střední školu je těžké a pomoci vám mohou právě i webové stránky.

Nejprve obecně, co na nich najdete. Tak třeba přímo na doméně_ www.gymnazium.cz _si můžete přečíst popis školy od ředitele Gymnázia Holešovice. Většina středních škol se prezentuje lépe - na stránkách jsou telefonní čísla, vedení školy, popis zaměření školy a předmětů, k dispozici jsou určitě informace o přijímacím řízení a průběhu studia.

Seznam středních škol tu vypisovat nebudu. Bylo by to zbytečné, protože to už má zmapováno server_ Scio.cz.

Budu psát o stránkách pražského_ Gymnázia Arabská. Kromě už zmíněných víceméně standardních informací tu najdete diskuzní fórum, do kterého může každý napsat svou připomínku k čemukoli, třeba k sortimentu zboží ve školním bufetu. Na školní doméně mají stránky dokonce i některé třídy a nechybí ani profesorský sbor a stránky předmětových komisí.

Se začátky stránek nebyl příliš velký problém. Na Gymnáziu Arabská jsou totiž programátorské třídy, z nichž se rekrutovali schopní programátoři stránek. Jak to celé vzniklo, vypráví Zdeňka Hamhalterová.

Jak už Zdeňka Hamhalterová naznačila, problém obvykle je stránky aktualizovat - donutit učitelský sbor, případně studenty něco napsat.

Dvou studentů, kteří stránky tvoří, Jana Kravara a Vladimíra Nováka jsem se zeptala, jestli z tvorby stránek něco mají.

Tak alespoň vidíte, že s dnešní mládeží to není zase tak špatné. Někteří mladí se dokonce rozhodnou dobrovolně se uvázat k třídním stránkám. Na stránkách _ téhle septimy_si prohlédněte hlavně fotografie ze školních výletů.

Pokud se chcete podívat, jak se dají dělat neoficiální stránky, podívejte se do _ tohoto_ olomouckého gymnázia.

Pokud už máte střední školu za sebou, ale vzpomínáte na ty doby rádi, možná uvítáte možnost vyhledat kontakt na své bývalé spolužáky na serveru _ Spolužáci. Možná se vám totiž poštěstí a vaše bývalá třída je mezi více než 10 tisíci tříd na serveru, které představují kontakty na asi 160 tisíc lidí. A nejsou jen z České republiky.

Taková databáze není ojedinělá, jsou i ve světě. Co ale ojedinělé je, je to, že je zadarmo. Její hlavní částí jsou kontakty a vzkazy pro členy třídy, ale dají se tam vkládat i fotky.

Důležité je, abyste na vytváření kontaktů mysleli včas a nejlépe už na střední škole. Proto se ptám, jak do databáze dostat vlastní třídu.

Heslem ke vstupu do mojí třídy je odpověď na kontrolní otázku. A právě ta bývá většinou dost snadno uhádnutelná. Jan Barášek varoval před otázkami jako Jak se jmenovala naše třídní, protože to si mohou pamatovat i lidé z ostatních tříd. Navrhl spíš něco jako hláška z nějakého třídního výletu, přezdívka pro jednoho ze žáků.

Stránky se budou během dubna měnit - připravují se nástěnky, třídní a školní chat, bude tam více služeb a dostanete možnost založit si na Internetu například tablo.

Celý březen vám budu nabízet akce, které jsou spojené s Březnem měsícem Internetu. Na začátku iŽurnálu vás prezident sdružení Jaroslav Winter zval na Dny Internetu ve městech. Měli bychom upřesnit, ve kterých dnech se jaké akce konají. Hned v pondělí začíná týdenní propagační maratón v Jihlavě. Například tamní Městská knihovna připravuje prezentace Internetu i pro nevidomé. Ve Valašském Meziříčí proběhnou Dny Internetu následující týden - od 19. do 23. března a Český Krumlov bude Dny Internetu slavit poslední týden v březnu.

Příští téma: vyhledávače a First Tuesday

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme