iŽurnál: Internetová omladina roku 2001

iŽurnál tentokrát poněkud omládl. A to až na kritickou hranici 15 let. Budeme se bavit o dětech na Internetu - jejich rádiu, třídních a školních časopisech, jejich vlastních stránkách. K nejmladší internetové generaci patří i Jirka Peterka, zřejmě nejmladší manažer webových stránek a také internetový novinář v českých luzích a hájích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdyby už měl Jirka Peterka občanku, měl by tam křestní jméno Jiří. Ale protože občanku ještě nemá, říkají mu Jirka. Ono je to také jednodušší, protože by se mohlo stát, že si ho spletou s jeho tatínkem, který pracuje jako novinář v podobném oboru. A tatínek ho také k Internetu dostal.

To byl Jirka Peterka, jeden z nejmladších šéfredaktorů internetového časopisu - časopisu_ eZavináč. S dětskými internetovými projekty začneme o tom, co je nám blízké, a to o dětském internetovém rádiu. Jmenuje se_ Rádio Domino_ a v jeho vysílání můžete slyšet asi 15 dětí, z nichž nejmladšímu je 8 let. Je to pražský zájmový kroužek, který se schází ve studiu v Kačerově, kde je všechna technika, kde se natáčí rozhovory, stříhají ankety a další rozhlasové práce.

Každý týden natočí skupinka dětí 60 minut programu, který pak stále dokola běží na internetové adrese www.radiodomino.cz. A co tam najdeme, ptala jsem se Radka Brože.

Rádio Domino patří pod_ Dětskou tiskovou agenturu, což je nezisková organizace podporovaná i Ministerstvem kultury a školství. Slušelo by se představit i ji.

Zůstaňme u dětí, které se věnují novinařině. 14letý Hynek Žalčík vede internetový časopis_ Infosféra, který se zabývá technikou, programováním, v podstatě byste nepoznali, že je dětský. Také čtrnáctiletý Petr Málek tvoří stránky své osobní, programuje web svému kocourovi Jerrymu, stránky své třídě a také oddílu Šipka - rozcestník na ně najdete na _ www.petr-malek.com.

Na Internet vložil svou třídu i Honza Šrámek - najdete tam povídání o dvou letech, které pobývá na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově, fotky třídy a také každý týden nový vtip. Honzova třída právě teď hledá nějaký tip na školní výlet. Třeba jim dokážete_ poradit. Internetovým stránkám propadl i devítiletý Honza Křemen. Na adrese_ malej.borec.cz_se dozvíte něco o jeho hrdinech, koníčcích, životě, jeho kamarádech.

Teď k dětem, které vzali tvorbu webu profesionálněji. Víte například o tom, že katalog wapových stránek_ www.ceskywap.cz, který obsahuje na 500 odkazů, vytvořil teprve jedenáctiletý Marek Blahuš? Všechny tyto zázračné děti jsme potkali na konferenci Juniorinternet, která se konala v rámci akce Březen měsíc Internetu.

Už jako moderátor tam byl i Vojtěch Horna, který řídí stránky _ student.contactel.cz. Toho bych už asi oslovením dítě urazila. Tento 16letý mladý muž je v kvintě osmiletého gymnázia. Cílovou skupinou jeho webu jsou ale děti od 3. třídy až po vysokoškolské studenty. Dnes už je to vcelku úspěšný web, mne ale zajímaly začátky.

No a business se rozjel: začalo shánění snadněji zapamatovatelné domény a rozšiřování stránek. A cíl Vojty Horny není nijak malý: Chce vytvořit centrum, kam přijde student a už nebude muset nikam jinam. Proto také přebírá zprávy o školství od České tiskové kanceláře.

A více toho Vojta Horna neprozradí.

Další studentské stránky najdete_ tady. Tam právě jsou seminární práce, zpracované maturitní otázky, dostatek informací o stipendijních programech, samozřejmě informace o jednotlivých školách a možná hodně potřebný přehled vyšších odborných škol. A je tu také on-line bazar knih, skript a učebnic.

Studenti mohou jít i na _ www.nuda.cz, kde najdou informace o podnájmech a kolejích, brigádách, inzeráty o koupi nebo prodeji učebnic. Svou elektronickou verzi má i řada školních a třídních časopisů. Pro ty si zalistujte ve vyhledávacích _ katalozích.

Teď k jednomu webu, který je PRO děti. Stránky_ www.alik.cz _jsou dělány tak, aby se tam i ty nejmenší děti byly schopné orientovat. Najdou tam dětské noviny, odkazy na stránky, které by mohly zajímat mladší kategorie, hry omalovánky, pohádky, ale i poznávací články. Naučíte se tu třeba abecedu, měsíce a poznat na hodinách, kolik je. Můžete odpovídat v zábavném kvízu. Prostě web pro deštivé odpoledne.

Příští téma: Weby pro pobavení

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme