iŽurnál testoval mobilní telefony a WAP

IŽurnál tentokrát je sice o Internetu, ale o jeho wapové části. Internetová redakce totiž testovala tři mobilní telefony, které přístup na wap umožňují. Zjišťovali jsme pro vás, jak se s wapem pracuje, ale také jak se pracuje s jednotlivými telefony. Na závěr najdete i přehled některých wapových stránek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejdřív vám telefony, které jsem testovali, představíme. Byly to tři telefony - každý půjčený z jiné firmy - Alcatel One Touch 501 od AMI Communication, Nokia 6210 od Eurotelu, Siemens S35i od Radiomobilu. Úmyslně jsme vybrali tři telefony, které jsou řazeny mezi manažerské a jejichž prodejní cena se pohybuje kolem třinácti tisíc korun.

Zkušební tým sestával ze šéfa internetové redakce Radiožurnálu Jana Rosenauera, mne a Pavla Prouzy, kterého znáte jako zprávaře, ale asi nevíte, že jeho velkým koníčkem jsou mobilní telefony. Už před testováním jsme zjistili, že každý máme na mobil jiné nároky. Z výsledků testu to ale vypadá, že jsme se na mnoha věcech shodli. Přesto by si každý vybral telefon jiný. Problémy byly už s designem.

Přesněji řečeno brouk nebo chroust. Ale telefon není jen o vzhledu. Shodli jsme se na dobrém ovládání všech tří - ostatně to se dá u manažerských telefonů předpokládat.

Všechny tři telefony podporují hlasové funkce a vytáčení tím, že pouze vyslovíte jméno volaného: to funguje i při trochu jiné intonaci nebo i když máte rýmu.

U manažerských telefonů nejsou tak v kurzu vlastní melodie - můžete , ale to je přesně to, co chybělo mně. Pokud dám za mobilní telefon více než deset tisíc, chtěla bych si ho maximálně personalizovat - dát mu zajímavý obal, ke každé skupině originální zvonění - které nebudu slýchat třikrát denně od kolegů a pětkrát denně v tramvaji. Jenže dnešní manažerské telefony se tváří stejně jako drahé obleky - pokud možno černé a šedé barvy, maximálně v kombinaci se stříbrnou, zvonění uniformní.

Telefony podporují vlastní seznam pro čísla, ke kterým lze přidat i řadu údajů včetně e-mailových adres. Skupiny jsou celkem praktické, že na dálku - díky zvonění - poznáte, kdo vám volá, jestli manžel, kamarádi nebo rodiče. Můžete se pak rozhodnout, zda hovor přijmete nebo ne. Nokia nabízí 5 skupin, u Siemens lze řadit jména do VIP seznamu, Alcatel má dva adresáře - osobní a pracovní. Skupin lze navíc dobře využít při rozesílání hromadných SMSek.

Všechny telefony jsou vybaveny diářem. U Alcatelu postrádáme hry, ale to vyvažují analogové hodiny a kvalitní hlasitý odposlech.

WAP je jak jistě tušíte zkratka - a to Wireless Application Protocol, v překladu to znamená něco jako protokol pro bezdrátový přenos informací. Další vysvětlí Marek Blahuš.

Přístup k wapu nabízejí všichni operátoři - Eurotel v podobě Juiceu, Paegas na to jde Clickem - Oskar má svůj - tedy Oskarův wap.

Ale nejdřív si wap musíte nastavit.

A jak tedy vypadá práce s wapem? V úvodu se dostanete na nabídku operátora a pokud neznáte přesnou adresu stránek, jste odkázáni na toto přednastavení - jízdní řády, vtipy, zprávy, počasí. Stejné informace levněji ale složitěji dostanete i na SMSkových službách operátorů.

Doba připojení je trochu problém, než něco najdete, netrvá to rozhodně pár sekund, někdy ani minutu dvě, počítejte spíš s deseti minutami. A jedna minuta na wapu stojí kolem dvou korun.

S konkrétními stránkami začněme u vysoce praktických záležitostí - například pizzu lze přes wap objednat přes katalog wap.sluzba.cz. Objednat letenky a hotely lze na wap.travelguide.cz. Rezervace se provádí po telefonu nebo na e-mailové adrese hotelu či letecké společnosti.

Telefonní seznam od Telecomu je na wap.iol.cz. Dá se odtamtud také poslat e-mail a funguje tam vyhledávač wapových stránek. Email si můžete prostřednictvím mobilního telefonu vybírat i na wap.email.cz, pokud tedy máte u email.cz svou freemailovou schránku. Asi vás nepřekvapí, že si můžete vyhledat spojení městskou hromadnou dopravou - adresa je wap.vlak-bus.cz/wap/mhd.asp. Proč tu adresu říkáme celou? Protože pokud neznáte přesnou adresu, nedovolí vám to dostat se na stránky. Na té základní stránce wap.vlak-bus.cz najdete spojení vlaková a autobusová.

Pokud chcete překontrolovat, zda váš známý nelže, když říká, že vlak má zpoždění a přijede o dvě hodiny později - jděte na wap.vlak.cz. Tam totiž najdete aktuální polohu spěšných vlaků, rychlíků a expresů. Pro vyhýbání se pokutám za rychlou jízdu a dlouhým kolonám na dálnici vznikly wap.radary.cz, kde najdete informace o policejních radarech, silničních kontrolách, dopravní situaci.

Možná vás to překvapí, ale i státní úřady lze na wapu najít - adresa je wap.statnisprava.cz. Trochu složitě se v něm hledá konkrétní věc, ale není to zase tak hrozné. Dokonce tu je k dispozici i vyhledávání. Pokud si nepamatujete čísla - například poštovní směrovací čísla, meziměstská předčíslí a další, nalistujte si na telefonu wap.mobilphone.cz. Ti, co notoricky zapomínají na svátky svých bližních by měli mít mezi oblíbenými adresu wap.brainsys.cz. Tam se dá hledat svátek podle data nebo jména a pokud už je pozdě s tím zapomenutým svátkem něco dělat, na wap.flowers.cz se dá objednat doručení květin.

Ze zpravodajských serverů má mobilní podobu třeba wap.idnes.cz a České noviny - wap.ceskenoviny.cz. Pokud raději posloucháte rádio, ale nemůžete si vzpomenout na jeho frekvenci, jděte na wap.radia.cz.

Fanoušci hokeje uvítají jistě wapový informační portál wap.hokej.cz. Najdou tu nejaktuálnější informace o reprezentaci, extralize, NHL, první a druhé lize, mládeži a novinek o českém a zámořském hokeji. Obsah tabulek včetně aktuálních stavů utkání se aktualizuje automaticky v průběhu utkání. Své wapové stránky má hokejový klub HC Sparta Praha.

Možná ještě pár wapových vyhledávačů: wap.ceskywap.cz, wap.centrum.cz, wap.atlas.cz.

Už hodně dlouho se diskutuje o tom, zda wap stagnuje nebo upadá nebo co se s ním vlastně děje. Komfort jeho používání není v současnosti nijak valný a ani jeho rozšířenost nedosahuje závratných výšin.

Budoucnost naopak podle wapových pesimistů patří technologiím, které vám rychle přenesou Internet přes mobil do notebooku - HSCSD nebo GPRS. Obě technologie pár telefonů podporují - pro GPRS jich podle zpráv z veletrhu CeBit bude mnohem víc k dostání na podzim.

Ne všichni ale wap mají nebo chtějí mít. Přesto se všichni můžeme podívat, jak takové wapové stránky vypadají a jak se s nimi pracuje. Tahle náhražka se jmenuje emulátor a Marek Blahuš - autor katalogu Český wap - jeden z nich vymyslel.

Příští téma: servery s náboženskou tématikou a chystaný svatý pro Internet.

Pavlův verdikt nad telefony:

Všechny tři mobilní telefony patří do kategorie manažerské, tak je nabíledni, že se s nimi bude pracovat velmi dobře. Nokie má nastavený standard velmi vysoko, takže jí v ovládání nelze nic vytknout, u Siemense trochu vadila tuhá tlačítka a na omak nepříjemně vrzala, u Alcatelu vysoce oceňuji pětisměrový joystick, kterým lze vlastně ovládat celý telefon bez použití dalších tlačítek. Alcatel inovací designu své nové řady hodně získal, je malý, lehký, snad jen, že číselná tlačítka se směrem dolů sbíhají k sobě, zapříčiňuje, že se hůře mačkají, respektive že místo jednoho zmáčknete rovnou dvě. Všechno to jsou ale drobnosti, na které si jde velmi rychle zvyknout.

Všechny tři telefony podporují hlasové funkce, vytáčení hlasem funguje i při trochu jiné intonaci hlasu, takže pokud máte rýmu, telefon vás nenechá na holičkách a požadované jméno vytočí. U Nokie jsem postrádal hlasový zápisník, což je funkce, kterou využijete rozhodně častěji než hlasové vytáčení. Na 6210 si také nesložíte melodii, takže se zvoněním moc originální být nemůžete. Nejlépe zní zvonění u Siemense, který je má také rozděleno do několika kategorií. Zato u Alcatelu se nemůžu zbavit dojmu, že melodie jsou jaksi falešné a znějí jak "ze sudu". Já osobně jsem si z celé nabídky vybral jen jedinou, která tak moc nevadila mému sluchu. Ostatní bylo prostě nepoužitelné.

Velikost displeje je u všech dostačující, 8 řádků u Alcatelu je vykoupeno velice drobným písmem, které může slabozrakým při čtení dělat problémy. Každopádně ale jde o telefony, na kterých lze bez problémů wapovat. Jedině snad Alcatel trochu zaostává s kontrastem, lze si ho sice nastavit, ale ne dostatečně. Telefony podporují vlastní seznam pro čísla, ke kterým lze přidat i řadu údajů včetně emailových adres. U Nokie si můžete jména rozdělit do 5 skupin a odlišit jiným vyzváněním. Simenes nabízí k využití VIP seznam a Alcatel zvláštní adresář pro soukromé a pracovní kontakty. Skupin lze výborně využít při rozesílání hromadných SMSek.

S textovými zprávami se u těchto tří telefonů pracuje obdobně, Nokie nabízí už přednastavené odpovědi, u Alcatelu bylo na obtíž, že jste museli minimálně pětkrát zmáčknout tlačítko, než se zpráva odeslala. Šikovné je ale u 501 menu Události. V něm se shromaďují všechny přijaté zprávy, zmeškané hovory, naplánované schůzky a nahrané vzkazy. Když vám tedy příjde SMSka, telefon signalizuje, že se něco událo a v tomto menu si už najdete, co to přesně bylo.

Zmínil jsem naplánované schůzky - což znamená, že telefony jsou vybaveny diářem, mně se nejvíce líbil ten u Siemense, všechny ale pracují na stejném principu. Zobrazují po dni, týdnu a měsíci, můžete si zadat datum schůzky, hodinu komu zavolat, zadat narozeniny, nechat se vzbudit. Jako hravý tvor jsem u Alcatelu postrádal hry, na druhou stranu nabízí analogové hodiny a hlasitý odposlech - mimochodem velice kvalitní.

S wapem je práce jednoduchá, pokud už je správně nastaven. V úvodu se dostanete na nabídku operátora a pokud neznáte adresu wapových stránek, jste odkázani jen na to, co vám operátor přednastavil. Takže klasika - jízdní řády, vtipy, zprávy, počasí. Jednodušší a lacinější je ale v tomto případě možnost využít Paegas Info nebo Info Easy Eurotelu. U Oskaru se musít spolehnout jen na jeho wap. Pohyb po wapovských stránkách je totožný jako při klasickém surfování. Odkazy jsou podtržené, z každé úrovně se lze vrátit, telefony ale disponují vnitřní pamětí, kterou je potřeba pro aktualizaci stránek vymazat. Stejně jako v browserech i v telefonním wapu existují záložky, kam si můžete uložit oblíbené stránky. Testované telefony disponovaly velkým displejem, takže zobrazovaly minimálně pět řádků textu. Alcatel navíc umožňoval zobrazení stavového řádku, který informoval o stavu a době připojení.

Přístup k wapu nabízejí všichni operátoři, Eurotel v podobě Juiceu, Paegas na to jde clickem a Oskar má svůj - tedy Oskarův wap. Všichni nabízejí klasické služby od zpráv, přes počasí, dopravní informace, zábavu, kulturu, email až po business informace. Rozdíl je ve skladbě portálu a jejím členění. Oskar také nabízí si vytvořit svůj vlastní wap, kde si můžete nastavit svoji strukturu portálu. Přístup k informacím je jednoduchý, někde musíte zadávat parametry pro vyhledávání, ale ani to není nijak složitý problém. Menu připojení vás celkem intuitivně vede k cíli. Když jsem u toho připojení, je celkem znát, že Eurotel podporuje rychlejší přenos dat, na jeho Juice se připojíte znatelně rychleji než do clicku. Také úspěšnost stahování stránek vyzněla lépe pro Eurotel. V každém případě je to služba zajímavá: Můžete si prohlížet maily na mobilu, stahovat data z interentových stránek, u Paegasu můžete upravovat svůj clickbox, u Oskara zase sledovat stav svojí Oskarty. S nástupem GPRS, kdy se bude platit jen za objem stahovaných dat, se předpovídá wapu brzký konec. Ale to se samozřejmě uvidí. Na světě je už vylepšený protokol wap, tak snad se chytí...

Verdikt Jana Rosenauera:

Alcatel OT 501

měsíc uvedení na trh: prosinec 2000 / testovací jméno: Malý, ale šikovný ;o)

+ malý rozměr (103 x 42 x 23 mm) a hmotnost (88 g), slušná výdrž, 8 řádů displeje, zobrazuje v pohotovostním stavu hodiny i datum (nebo i 2 časy), jednoduchá navigace (DriveKey), velká paměť (500 kontaktů v seznamu, každý až 23 položek, 80 SMSek, 1200 položek v diáři), data 14,4 kbps, velká výdrž, sdružení informací o SMSkách, hovorech, hlas. záznamech pod Události

- malé klávesy, malá písmenka, nemá profily pro vyzvánění, nepropracovaný diář, nemá budík (jen složitě přes diář), nemá hry, nemá infraport

* je vidět, že Alcatel s manažerskými telefony teprve začíná

Nokia 6210

datum uvedení na trh: říjen 2000 / testovací jméno: Tomahawk

+ infraport, HSDCS (43,2 kbps, ale jen u EuroTelu), velká písmenka, kompatibilita příslušenství s mnoha Nokiemi, hry, velká výdrž, velká paměť (500 položek v seznamu, každá až 5 čísel a 2 poznámky), inteligentní psaní SMSek

- jen 6 řádků, často ale jen 4, nemá na displeji datum, velké rozměry (130 x 47 x 18) a hmotnost (114 g)

Siemens S35i

datum uvedení na trh: červenec 2000 / testovací jméno: Brouček

+ menší rozměry (118 x 46 x 21) a hmotnost (99 g), velký počet vyzváněcích melodií, hry, alarm funkční i při vypnutém telefonu

- velmi tvrdé gumové klávesy, nelze psát delší texty, poměrně malá výdrž, malá interní paměť (jen 100 položek v seznamu, nemá paměť na SMSky), nejméně přehledné menu, složité vkládání SIMkarty

Celkově: Všechny mají HW modem, vibrační vyzvánění, hlasové vytáčení, podporují SIMtoolkit.

Konfigurace WAPu je poměrně složitá, orientace v něm také.

Jan Rosenauer, Markéta Kaclová, Pavel Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme