J. Barroso očekává prudké zvýšení nezaměstnanosti v EU

Vysokou nezaměstnanost očekává v Evropské unii předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Na Evropském summitu regionů a měst v Praze řekl, že počet lidí bez práce může kvůli hospodářské krizi brzy dosáhnout vysokých čísel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso | Foto: ČTK

Konkrétní údaj neuvedl, už dříve ale mluvil o tom, že by v příštím roce mohla míra nezaměstnanosti v unii dosáhnout až deseti procent.

Lékem je podle něj spolupráce jednotlivých evropských států i regionů, kreativita a flexibilita. Především regiony by měly využít místní příležitosti a zaměřit se na opatření s rychlou ekonomickou návratností. Neměly by se bát ani využívání "zelených" technologií.

Míra nezaměstnanosti v zemích sedmadvacítky roste už pátý měsíc v řadě. V současnosti je 7,6 %, přitom ještě před rokem byla 6,8 %. Ještě hůř jsou na tom země eurozóny, kde registrují 8,2 % lidí bez práce. České předsednictví EU připravuje na květen summit o nezaměstnanosti. Měli by se ho zúčastnit i zástupci odborů a zaměstnavatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Evropském summitu regionů a měst informuje T. Medek

Nové členské země Unie budou moci kvůli krizi předčasně využít víc než 210 miliard korun z evropských fondů. Na Česko připadá asi 10 miliard korun. Evropská komise si od tohoto kroku slibuje udržení pracovních míst a pomoc při nastartování ekonomik.

Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme