J. Fabiánová třetí ženou v Česku s doživotním trestem

Devětatřicetiletá Jaroslava Fabiánová stráví patrně zbytek života ve vězení. Za zavraždění dvou mužů jí dnes odvolací pražský vrchní soud potvrdil doživotní trest. Fabiánová, která byla už v minulosti odsouzena za smrt dvou jiných mužů, se tak stala třetí ženou s nejvyšším trestem v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

justice

justice | Foto: Alena Palečková | Zdroj: AFP

Fabiánová podle rozsudku loni zavraždila nejméně šesti údery do hlavy, zřejmě sekáčkem, čtyřiaosmdesátiletého Augustina Kůru a osmatřiceti ranami hrotnatým nástrojem jednatřicetiletého Richarda Sýkoru.

Proti dnešnímu verdiktu se už nemůže odvolat, mohla by jen podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Kůra se s Fabiánovou seznámil loni na konci května a pozval ji k sobě do bytu. Žena tvrdí, že chtěl udělat dobrý skutek a pomoci jí zaplatit nájem. Sundal proto ze zdi několik svých obrazů, sám je vyřezal z rámů a dal jí je. Na nástroji, kterým byla plátna vyřezána, se však našly jen pachové stopy Fabiánové.

Richard Sýkora potkal Fabiánovou o dva měsíce později. Obžalovaná přiznala, že byla u něj doma, a když se šel koupat, ukradla mu video, fotoaparát a kazety. Ani jeho ale prý nezabila. Usvědčujícím důkazem bylo, že se za nehty oběti našla Fabiánové DNA.

Fabiánová poprvé vraždila už v sedmnácti letech. Tehdy podle soudu umlátila a ubodala muže ze severních Čech. Byla za to nejprve odsouzena na sedm let, protože ale byla mladistvá, Nejvyšší soud verdikt zrušil a trest jí snížil na 4,5 roku.

Po propuštění z vězení se nechávala příležitostně zaměstnat, většinou ale lákala muže na prostituci, uspávala je a okrádala. Jednomu cizinci se stalo setkání s ní osudným. Nalákala ho do svého bytu a namíchala mu uspávací drink. Muž usnul, ale protože byl kardiak, droga ho ve spánku zabila.

Byla odsouzena k desetiletému odnětí svobody a šla do vězení. Když si odpykala dvě třetiny trestu, byla v roce 2001 podmínečně propuštěna. Trestnou činnost však páchala dál. U Obvodního soudu pro Prahu 9 čelí obžalobě z loupeže - údajně uspala majitele autobazaru a ukradla mu dvě auta.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme