J. Musílková zůstane šéfkou VZP až do svého odvolání

Současná ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková zůstane v čele Všeobecné zdravotní pojišťovny až do svého odvolání a zvolení nového ředitele. Ze zákona o VZP totiž vyplývá, že pojišťovnu nemůže řídit nikdo jiný než osoba zvolená a jmenovaná Sněmovnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiřina Musílková

Musílková původně prohlašovala, že vzhledem k tlaku na svou osobu je připravena ve funkci skončit k 1. lednu 2006. Správní rada požádala předsedu Sněmovny Lubomíra Zaorálka, aby odvolání ředitelky a volbu nového ředitele zařadil na program nejbližší schůze.

Sociální demokraté chtějí vyvolat mimořádnou schůzi, kde by se o odvolání hlasovalo. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Krause by to mohlo být buď ve středu 11. nebo v úterý 17. ledna.

Oznámení své rezignace zdůvodnila na konci listopadu Musílková politickým tlakem na sebe a své okolí. Její odstoupení požadovali ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek kvůli miliardovým dluhům VZP a jejímu špatnému hospodaření. "Nucená správa je ve skutečnosti uvalena na mě jako na Musílkovou, celá záležitost je zpolitizována, personifikována a kriminalizována," řekla tehdy novinářům Musílková.

Kontrola, kterou do VZP poslal Rath, postupuje podle ní vůči zaměstnancům pojišťovny ve stylu psychického tlaku, šikany a vyhrožování. Prohlásila, že je ohrožena nejen ona, ale i její rodina."V poslední době je vyvíjen neúměrný tlak již nejenom na mě, ale i na mou rodinu a objevují se zcela vážné indicie, které mě vedou k obavám o bezpečnost mých blízkých a také mé vlastní," uvedla 25. listopadu Musílková.

Ve snaze přimět Musílkovou k demisi Rath uvalil na VZP nucenou správu a prosadil změny ve složení její správní rady.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme