J. Paroubek: ČSSD neuvažuje o krajských koalicích s ODS

Povolební vyjednávaní v krajích začala. Vstupenkou do koalice s ČSSD je ochota politických stran či regionálních uskupení přistoupit na platbu regulačních poplatků za pacienty v krajských nemocnicích nebo převod těchto nemocnic z akciových společností na neziskové. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka v žádném z krajů neuvažují o koalici s ODS. Tam, kde nebude menšinová vláda, chtějí sociální demokraté vyjednávat s lidovci, regionálními stranami nebo s komunisty. A zatímco Paroubek by občanské demokraty v krajských radách viděl nerad, krajští lídři berou tento jeho názor jen jako doporučení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Jiří Paroubek vyloučil, že by se v kterémkoli kraji připravovala velká koalice s ODS. Reagoval tak na informace médií, že by v některém z krajů uvažovali sociální demokraté o vzniku velké koalice s ODS. ČSSD prý chce hlavně jednat s lidovci a tamními politickými seskupeními, případně s komunisty, o tom, že by jednali o účasti ODS v krajských vládách prý nic neví.

"Po debatě, kterou jsem měl včera s předpokládanými hejtmany ve 13 krajích, ani v jednom kraji neuvažují o koalici s Občanskou demokratickou stranou. Je to záměrná manipulace s fakty s cílem poškodit sociální demokracii před druhým kolem voleb," domnívá se Paroubek.

Volební lídr středočeské ČSSD David Rath navíc oznámil, že chce do 10. listopadu sestavit menšinovou krajskou vládu. A že staré vedení by do té doby nemělo dělat žádná závažná rozhodnutí. S končícím středočeským hejtmanem Petrem Bendlem o tom chtěl jednat na dnešní schůzce. Tu ale Bendl zrušil a svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Jak řekl Radiožurnálu, byla to reakce na tato prohlášení.

Petr Bendl | Foto: ČTK

"Jiří Paroubek vyloučil možnost spolupráce s ODS, což v případě Středočechů znamená,, že už jsou už domluveni s komunisty, neboť u nás nemůže vzniknout jiná koalice než ČSSD - KSČM nebo ČSSD - ODS. Ještě včera jsem četl v novinách, jak poslanec David Rath odmítá koalici s komunisty. Každý z nich říká něco jiného," uvedl Bendl. Sociální demokracie by si podle něj měla sjednotit postoj k možným koalicím s ODS.

Některé krajské organizace ČSSD koalici s ODS nevylučují

V některých krajích se ale sociální demokracie případným koalicím s ODS nebrání. V Jihomoravském, Karlovarském nebo na Vysočině stále ČSSD vede povolební konzultace se všemi potenciálními partnery - tedy i ODS.

Stejné je to i v Moravskoslezském kraji, řekl Radiožurnálu člen vyjednávacího týmu ČSSD a poslanec Lubomír Zaorálek: " My jsme v jednání se všemi politickými stranami a naše grémia začnou jednat o eventuálních koalicích až v pondělí. Rozumím stanovisku Jiřího Paroubka, ale za Moravskoslezský kraj jsme si prostě řekli, že nebudeme nijak mluvit o koalicích, protože na to nemáme mandát, protože proběhly jenom informační schůzky."

O povolebních vyjednáváních v krajích se diskutovalo i ve čtvrtečním Radiofóru.

Podrobné zpravodajství z letošních podzimních krajských voleb a jejich výsledky naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme