J. Paroubek: Nerad bych našel po návratu do úřadu premiéra ruiny

Ivan Langer a Alexander Vondra - to jsou dvě jména, která dosluhujícímu premiéru a předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi vadí na seznamu ministrů vlády Mirka Topolánka. S šéfem ODS bude o personálním obsazení jeho budoucího kabinetu a dalších otázkách jednat v pondělí. Předseda ČSSD se se svým nástupcem v premiérském křesle rozchází i v názoru na termín případných předčasných voleb. Roli v tom hraje také české předsednictví v Evropské unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek

J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Jiří Paroubek naznačil, na co se bude v souvislosti s personálním obsazením jednotlivých ministerstev ptát: "Co bude dělat pan Langer na ministerstvu vnitra, jak bude restrukturalizovat ministerstvo, jakou bude dělat politiku? A totéž chceme slyšet také od pana Vondry. Protože tady byly vybudovány určité vztahy, mám na mysli třeba Rusko, Čína, Indie, Brazílie, já osobně jsem se v tom silně angažoval, takže bych nerad, abych nalezl za dva, nebo za čtyři roky až přijdu opět do úřadu premiéra ruiny."

Předseda ČSSD a dosluhující premiér trvá na tom, že předčasné sněmovní volby by se měly uskutečnit na podzim 2008 společně s krajskými a senátními volbami. Podle Mirka Topolánka by však předčasné volby měly být buď velmi brzy, například už příští rok, nebo až po skončení českého předsednictví v Evropské unii, tedy po červnu 2009. Aby vláda končila těsně před předsednictvím, je podle něho nemyslitelné.

Jiří Paroubek to považuje za zbytečnou obavu, která nemá reálný základ. Návrh Mirka Topolánka na překlenovací vládu na půl roku a volby na jaře příštího roku odmítá s tím, že by to byly vyhozené peníze.

"Já si myslím, že za toho stavu 100 na 100 v Poslanecké sněmovně by bylo nejsportovnější, aby ten, kdo má být premiérem, nechtěl být premiérem na celé čtyři roky. Jednak je to nerealistické a jednak si myslím, že by bylo dobré hledat termín toho příštího utkání tak, aby ta vláda Mirka Topolánka, vláda ODS, dostala určitou šanci předvést, co umí, a pak tedy udělat rozstřel, ale tak, aby to stát příliš nestálo. To znamená v termínu s krajskými volbami a volbami do třetiny Senátu," míní Paroubek.

Před předčasnými volbami v roce 2008 varují i ostatní parlamentní strany

Před novými volbami v roce 2008, těsně před předsednictvím v Unii, shodně varují i zbývající tři parlamentní strany. Šéf Strany zelených Martin Bursík si myslí, že by se volby měly konat už za rok. Podobně to vidí i KSČM.

Za KDU-ČSL se ve vysílání Rádia Česko vyjádřil předseda Miroslav Kalousek: "Předčasné volby za dva roky jsou těsně před naším předsednictvím v Evropské unii, a to by byl příliš velký hazard. Pokud by mělo dojít k předčasným volbám, tak samozřejmě za rok, nebo potom celé volební období. Žádný jiný termín mi nedává smysl."

Jiří Paroubek ale trvá na tom, že ČSSD bude vládu ODS tolerovat pouze dva roky. "Bylo by škoda, kdyby byl pan Topolánek v této jediné věci tvrdohlavý, protože v tom my opravdu neustoupíme. Jsme ochotni ustoupit prakticky téměř ve všem, ale v tomto opravdu ne," zdůraznil Paroubek.

Klíčová jednání mezi Jiřím Paroubkem a novým premiérem Mirkem Topolánkem o podmínkách existence menšinové vlády ODS začnou v pondělí.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme