J. Paroubek pro Radiožurnál: Má stanoviska při rozhovoru s Putinem veřejnost zná

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nesouhlasí s tím, že by českou diplomacii přivedl do složité situace. Podle informací Hospodářských novin se šéf sociálních demokratů sešel s premiérem Vladimirem Putinem a neinformoval o tom českou ambasádu. Velvyslanec Miroslav Kostelka se dozvěděl až od Rusů samotných, že lídr Sociálních demokratů slíbil Putinovi bojovat proti americkému radaru v Brdech a snažit se o zlepšení údajně špatných rusko - českých vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Tomáš Adamec

Putinovi měl navíc slíbit, že využije téma umístění radaru americké protiraketové obrany v kampani před mimořádnými sněmovními volbami. Jak Jiří Paroubek Radiožurnálu řekl, schůzka měla soukromý charakter.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání G8 v Aquile; návštěva J. Paroubka u V. Putina; zřejmě chystaný projekt česko hledá superobčana; Petr Skokan a Zdeněk Bursa o budoucnosti hotelu a vysílače na Ještědu; hosté na MFF v Karlových Varech

"Všechny informace, které jsem si, řekněme, vyměňoval s ruskou stranou, jsou naprosto známé české veřejnosti. Jestli jsem hovořil o radaru, tak moje stanovisko je v této věci jasné! Já jsem ho také sdělil americkému prezidentovi," připomněl Paroubek.

Podobné akce mohou české zahraniční politice uškodit, řekl bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti a senátor za ODS Alexandr Vondra. "Tak já si myslím, že tak specifická schůzka, alespoň to, co o ní víme, rozhodně může uškodit české zahraniční politice. Myslím si, že je v zájmu České republiky jako středně velkého státu, který potřebuje své spojence, aby v tak základních otázkách, jako je třeba vtah k Rusko nebo bezpečnost státu, vystupoval alespoň trošku konsensuálně," řekl Vondra v Radiofóru a dodal: " Není myslím až takový problém, že si někdo sjedná separátně nějakou schůzku, ale vzhledem k charakteru té schůzky, které se zúčastnil ruský premiér, by bylo na místě, aby k ní Jiří Paroubek přizval české zastupitelství v Moskvě."

Jitka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme