J. Rusnok: Rozpočtový schodek 230 miliard by snížil kredit České republiky

Ministr financí Eduard Janota nepřesvědčil předsedy dvou nejsilnějších politických stran o nutnosti přijmout opatření, která by podle jeho propočtů ušetřila až 70 miliard korun. Jiří Paroubek ani Mirek Topolánek jeho návrh státního rozpočtu sice neodmítají, ale nechtějí teď přijímat žádné legislativní změny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok

Jiří Rusnok | Foto: Úřad vlády ČR

Janota už delší dobu upozorňuje, že bez legislativních změn bude deficit rozpočtu příští rok rekordních 230 miliard korun. Prezident Asociace penzijních fondů České republiky Jiří Rusnok v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu řekl, že by se tím snížil kredit České republiky na trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Bumba hovoří o rozpočtu s Jiřím Rusnokem

"My tím vydáváme určitý signál investorům, kteří nakupují naše dluhové cenné papíry, kterými financujeme dluh, že vlastně nejsme příliš zodpovědní, že do budoucna není jisté, jestli se budeme ke svým dluhům chovat přiměřeně zodpovědně. Platíme za dluhy více, než bychom jinak museli. Oni po nás budou vyžadovat určitou prémii, přirážku za zvýšené riziko," uvedl Rusnok.

Janotovi se evidentně nepodařilo šéfy obou politických stran přesvědčit o nutnosti přijmout opatření, která by podle jeho propočtů ušetřila až 70 miliard korun. Jinými slovy řečeno - Janota by chtěl udržet schodek rozpočtu v příštím roce na zhruba pěti procentech HDP, takto to ale vypadá spíš na deficit sedmiprocentní.

Vláda tuto hrozbu nepodceňuje - o čemž svědčí i to, že se ministři mimořádně sejdou už pozítří, tedy v neděli, aby měli na rozhodování o rozpočtu dostatek času.

Přečtěte si také:
Ministr financí navrhl politikům snížení schodku rozpočtu
Premiér Fischer svolal schůzku k rozpočtu
J. Paroubek: Schodek státního rozpočtu by mohl být do 180 miliard
Ministr financí Janota navrhne zvýšit daň z přidané hodnoty
Schodek rozpočtu na příští rok se může vyšplhat na 250 miliard
Výkonnost české ekonomiky rekordně klesla
Schodek státního rozpočtu se vyšplhal na 76 miliard korun
MF musí kvůli krizi připravit nové varianty státního rozpočtu na příští rok

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme