Jablonecká koalice se rozpadla. Za pomoci opozice zastupitelé v čele s ANO odvolali dva radní

Dosavadní koalice v Jablonci nad Nisou se rozpadla. Hlavní příčinou byl spor o střet zájmů primátora Milana Kroupy (ANO), ale i dlouhodobé neshody uvnitř koalice tvořené ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou Budoucnost. Za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj ve čtvrtek zastupitelé odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec.

Jablonec nad Nisou (Aktualizováno: 16:53 15. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO) | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Čtvrteční rozpad koalice vedené ANO v Jablonci nad Nisou je prvním případem rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských komunálních voleb.

Jsem ve střetu zájmů, ale všichni to věděli, říká primátor Jablonce nad Nisou. Hrozí rozpad koalice

Číst článek

I hlasy ODS a Starostů byl ve čtvrtek z městské rady odvolán uvolněný radní pro rozvoj Petr Klápště a náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek. Odvolání Klápště navrhoval lídr ODS Miloš Vele, zároveň se zrušením pozice uvolněného radního s odůvodněním, že za volební období přijde působení jeho a jeho odboru na 14 milionů korun.

„Myslím, že ty peníze umíme použít lépe,“ řekl Vele. Zastupitelé odvolali také náměstka pro ekonomiku Štěpána Matka, návrh podal Stanislav Říha (ANO).

Primátor uvedl, že další spolupráci s oběma radními zvolenými za Společně pro Jablonec neumí představit.

Přestože na jednání několikrát zaznělo, že se ANO dohodlo s ODS a Starosty, Kroupa to popřel. Odmítá i vytvoření nové koalice, byť by mu spojení s oběma stranami zajistilo pohodlnou většinu 18 z 30 hlasů v zastupitelstvu.

Kamerový systém i věcná břemena

„Já nechci být členem žádné koalice, já chci, aby se na vedení města jednoznačně podílelo celé zastupitelstvo. Ať si zastupitelstvo zvolí členy rady a vedení města,“ řekl primátor. Zástupce Pirátů Jakub Chuchlík řekl, že se ve čtvrtek na svou funkci rezignovat nechystá.

Novým primátorem Jablonce nad Nisou je Milan Kroupa z ANO, vítězná ODS skončila v opozici

Číst článek

Střet zájmů primátora Kroupy spočíval v tom, že se v pozici jednatele společnosti GREPA Networks domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá také odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

Kroupa ve čtvrtek všechny sporné body z jednání stáhl. Aby svůj nárok podložil, vypnul ale v minulých dnech několikrát městský kamerový systém. Chtěl ukázat, že ho skutečně zajišťuje jeho firma. Sdružení místních samospráv ČR na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení.

Problémy v Jihlavě i Praze

Loni na podzim vyhrála volby v Jablonci ODS, která poslední dvě volební období ve městě vládla. Přestože ve třicetičlenném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici. Koalici se tehdy podařilo sestavit druhému ANO, které ve volbách získalo sedm míst v zastupitelstvu. Třetí skončili Piráti, kteří mají pět zastupitelů, čtyři získalo Společně pro Jablonec.

Pospíšil to zbytečně hrotí, snad nejde o uměle vyvolaný spor kvůli problémům v plynárnách, říká Hřib

Číst článek

V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení Starostové pro Liberecký kraj, dva za Novou budoucnost pro Jablonec a jeden z SPD. Sociální demokraté ani komunisté se do zastupitelstva nedostali.

I koalice v některých dalších velkých městech se momentálně potýkají s problémy. V úterý 13. srpna ztratila většinu radniční koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL v Jihlavě, když ji po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) opustil i druhý lidovec Josef Kodet. Koaliční krizi podle lidovců vyvolal spor o právní zastoupení při vymáhání vodohospodářského majetku Jihlavy a pak výroky některých představitelů města vůči straně.

V Praze se objevují neshody mezi Spojenými silami a zejména TOP 09 a Piráty od začátku koalice pravidelně. Spekuluje se kvůli nim o možném ukončení spolupráce ze strany Spojených sil. Kromě plynáren a prázdných bytů se řešily například spory ohledně pokračování privatizace bytů, strany se rozcházely i v otázce obnovy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme