Jablonečtí zastupitelé odvolali kvůli střetu zájmů primátora Kroupu

Pro odvolání bývalého jabloneckého primátora Milana Kroupy bylo v tajném hlasování 18 z 29 přítomných zastupitelů. Kroupa v úterý vystoupil z hnutí ANO kvůli střetu zájmů a následnému rozpadu místní koalice. Bývalý primátor byl v čele města a zároveň i jednatelem společnosti Grepa Networks, která chce po městu dva miliony korun za provoz kamer ve městě.

Aktualizujeme Jablonec nad Nisou (Aktualizováno: 14:26 18. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. | Foto: Ota Bartovský | Zdroj: Profimedia

Bývalý primátor Kroupa nechal dokonce kamery o prázdninách demonstrativně vypnout, aby dokázal, že je jeho firma ovládá. Město tak bylo na několik hodin zcela bez dohledu kamer. Kvůli tomuto činu primátora prověřuje policie.

Primátor Kroupa: Občany jsem si za rukojmí vypnutím kamer ve městě nevzal. Počítám, že mě odvolají

Číst článek

„Rozhodně jsem si nevzal jako rukojmí občany. Já na tu situaci upozornil ředitele městské policie,“ řekl v rozhovoru reportérům Radiožurnálu.

Návrh na doplnění programu středečního jednání podal Štěpán Matek z dříve koaličního uskupení Společně pro Jablonec.

Kroupa ve středu ráno zároveň redaktorům přiznal, že je ve střetu zájmů a podle svých slov počítal s tím, že ho zastupitelé ve středu odvolají. „Protože věc, kterou tu spolu řešíme, vyvolala obrovské vášně. Zaprvé, střet zájmů je zřejmý, a zadruhé, Piráti tam vymýšlí pořád konstrukce nějakého sofistikovaného podvodu, což je nesmysl,“ vysvětloval, proč si myslí, že o post primátora přijde.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš Radiožurnálu řekl, že Kroupa s ním krok nekonzultoval. „Já to vítám, protože takové lidi určitě nechceme. Jsem rád, že se tak rozhodl,“ řekl. 

V úterý Milan Kroupa vystoupil kvůli zmiňovanému střetu zájmů i z hnutí ANO. Předseda hnutí Andrej Babiš Radiožurnálu řekl, že bývalý primátor s ním krok nekonzultoval. „Já to vítám, protože takové lidi určitě nechceme. Jsem rád, že se tak rozhodl,“ řekl. 

Rozpad koalice

Zastupitelé z řad Pirátů a hnutí Společně pro Jablonec kvůli tomu chystají trestní oznámení, mají podezření na podvody spojené se zakázkou. 

V Jablonci vyhrála loni na podzim ODS, která poslední dvě volební období ve městě vládla. Přestože v 30členném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici.

Koalici se tehdy podařilo sestavit druhému hnutí ANO, které ve volbách získalo sedm míst v zastupitelstvu. V čele Jablonce tedy od loňského podzimu stála koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec. 

Dohromady měla v zastupitelstvu 17 mandátů ze 30. Rozpadla se v polovině srpna kvůli vnitřním neshodám.

dok, tsch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme