V Jablonném nad Orlicí proti sobě jely dva vlaky. Zastavily od sebe několik stovek metrů

Několik stovek metrů dělilo dvojici vlaků v Jablonném nad Orlicí od srážky. Strojvedoucí vlaku společnosti Leo Express projel návěstidlem na červenou a dostal se na stejnou kolej, kde jel v protisměru jiný vlak stejného provozovatele. Strojvedoucím se podařilo oba vlaky zastavit. Incident vyšetřuje Drážní inspekce. Provoz na trati byl obnoven před 11.00.

Jablonné nad Orlicí (Aktualizováno: 12:51 22. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strojvedoucí vlaku společnosti Leo Express projel návěstidlem na červenou a dostal se na stejnou kolej, kde jel v protisměru jiný vlak stejného provozovatele (ilustrační foto). | Zdroj: LEO Express

„Kolegové jedou na místo a budou zjišťovat detaily,“ řekl pro iROZHLAS.cz krátce po půl osmé ráno generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera s tím, že další informace kromě toho, že proti sobě jely dva vlaky, kterým se podařilo zastavit, v tu chvíli úřad neměl.

Systém má strojvedoucím ulehčit, ne je vybízet k chybě, říká odborník o nehodách na železnici

Číst článek

K incidentu došlo po sedmé hodině ráno. „Strojvůdce rychlíku projel návěstidlo na červenou, čímž se dostal na stejnou kolej jako osobní vlak, který jel naproti. Po osmdesáti metrech si strojvůdce rychlíku svojí chybu uvědomil a zastavil,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

Provoz na trati byl kvůli incidentu dopoledne zastaven. Obnoven byl před 11.00.

„Naši dispečeři už viděli, že se vlaky blíží k sobě a okamžitě osobnímu vlaku, který měl původně zelenou, operativně postavili stůj, tedy změnili návěstidlo na červenou. Strojvůdce osobního vlaku stačil okamžitě reagovat, ihned zastavil a návěstidlo projel jen o několik metrů,“ dodal Illiaš.

Podle předběžného šetření Správy železnic, která měla v místě události vyšetřovatele prakticky ihned, tak došlo k pochybení strojvůdce rychlíku. „Jde ale o předběžné výsledky. Drážní inspekce povede své vyšetřování s oficiálním stanoviskem,“ řekl Illiaš.

Projetí návěstidla zakazujícího jízdu potvrdil také mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík, strojvedoucí soupravy z jedoucí z Králík podle něj nepočkal v Jablonném nad Orlicí na křižování s jiným vlakem.

„Strojvedoucí protijedoucího vlaku pohotově zareagoval a zastavil na pokyn návěstidla. Reálná vzdálenost vlaků byla v okamžiku zastavení přibližně 400 metrů. Vlak, který projel návěstidlo stůj, zastavil po 40 metrech,“ řekl Sedlařík pro Český rozhlas Pardubice.

Vlaky podle Správy železnic zastavily 508 metrů od sebe. Ve vozech cestovalo celkem 16 lidí, nikdo nebyl zraněn.

zit, kop Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme