Jaceňuk nechce mírové řešení krize na Ukrajině, míní Zeman

Zatímco ukrajinský prezident Petro Porošenko může být podle české hlavy státu „člověkem míru“, premiér Ukrajiny je podle něj spíše „premiér války“. Český prezident Miloš Zeman to řekl v rozhovoru pro deník Právo. Jaceňuk podle Zemana nechce mírové řešení situace na Ukrajině, které navrhuje Evropská komise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: European Parliament

„Chce tento problém rozhodnout silou. Což by zase vedlo k tomu, že by Rusko, které se teď stáhlo z podpory separatistů, tuto obnovilo,“ cituje Zemana Právo.

Zeman připustil, že jeho názory na Ukrajinu a Rusko mohou mít vliv na pokles jeho popularity, podle něj jsou však lidé málo informovaní a dění na Ukrajině si idealizují, když si ho připodobňují k sametové revoluci v Československu.

Zeman zkritizoval někdejší ukrajinskou „oranžovou revoluci“, která prý vedla k válce „gangů“, i loňský převrat na Ukrajině.

„Míra korupce na Ukrajině je jedna z nejvyšších na světě. Proto tvrdím, že Majdan nebyla žádná demokratická revoluce, a domnívám se, že na Ukrajině probíhá občanská válka,“ uvedl prezident.

Červené kartičky

V rozhovoru Zeman reaguje i na další kritiku, která na jeho adresu zaznívala či zaznívá. Opět se třeba vymezil proti ruským punkerkám Pussy Riot a bagatelizoval také protest s červenými kartami.

„Uznáte, že to byla demonstrace proti vyhození miliardě korun za Opencard, to proto protestující zvedali červené kartičky. Proč by koneckonců měli demonstrovat proti prezidentovi, který nekrade?“ vtipkoval Zeman.

Červenými kartami lidé dávali najevo nesouhlas třeba s prezidentovými postoji k Ukrajině, s jeho výroky o lidských právech, které pronesl v Číně, s jeho zlehčováním policejního násilí při demonstraci 17. listopadu 1989 nebo s vulgaritami, které vyřkl v posledních Hovorech z Lán.

17. listopad 2014, protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi, Pražský hrad | Foto: Filip Jandourek

I o Hovorech z Lán se Zeman v rozhovoru pro Právo zmínil. Na otázku, zda není špatně, že už nebudou ve veřejnoprávním médiu, řekl, že žijeme ve svobodné společnosti.

„Zatímco veřejnoprávní média žijí z poplatků koncesionářů, tak soukromá média se musí starat o svou sledovanost. Jestliže Český rozhlas, jehož ředitel nejdříve plně podpořil mé vysvětlení, a pak se prokázal jako člověk velmi flexibilních názorů, tímto způsobem reagoval, tak došlo k dohodě s jiným médiem,“ konstatoval Zeman.

Český rozhlas nejdříve zvažoval, že bude pokračovat v živém vysílání, po kritice ze strany Rady ČRo však rozhodl, že se pořad kvůli riziku možných vulgarit z prezidentových úst může vysílat jen předtočený. S tím Hrad nesouhlasil a dohodl se na vysílání podobného pořadu se soukromou Frekvencí 1.

Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme