Jachty na Lipně mají problémy. Hladina je nízko kvůli suchu, slabým přítokům a upouštění přehrady

O 120 centimetrů níž než obvykle je kvůli suchu hladina přehrady Lipno v přístavišti v Černé v Pošumaví. Problém je to hlavně pro jachty s ponorem přes 170 centimetrů. Někteří majitelé větších lodí proto teď předčasně ukončují sezonu a vytahují plavidla na břeh.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Začíná to být problém pro lodě, které mají ponor 170 centimetrů. Máme tady vyhrabaná koryta, těmi se loď musí dostat pod jeřáb a musí se zvednout, vyndat na vozík a vlastně zaparkovat,“ líčí Miroslav Navrátil, správce přístaviště v Černé v Pošumaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

V přístavišti v Černé v Pošumaví byl Petr Kubát

Pro majitele větších lodí ze současné situace vyplývají určité povinnosti. „Měli by sledovat aktuální stav hladiny a z toho si vypočítat, jaká hloubka pod nimi je. Už volalo asi pět lidí, že by v tomto týdnu a víkendu přijeli a chtěli by loď vyndat,“ popisuje Miroslav Navrátil.

Pravidelně je teď v kontaktu s majiteli i Ondřej Vachel, který se v přístavišti stará o servis větších lodí. „Letošní situace je katastrofální, je málo vody. Za vinu to dáváme tomu, že je malý úhrn srážek. Nyní hlídáme stav hladiny Lipna a následně budeme plánovat vytahování plavidel s větším ponorem,“ říká.

Podle ředitele závodu Horní Vltava Jiřího Balouna je hladina Lipna v současnosti na nejnižším bodě za posledních pět let.

Nízká hladina je problémem hlavně pro jachty s ponorem přes 170 centimetrů | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

„Příčinou je stav přítoků do nádrže, ale současně plnění systémových funkcí celé vltavské kaskády, která musí hospodařit s tou vodou, která je k dispozici. Přehrada se upouští kvůli naplnění celé kaskády,“ vysvětluje.

Nedostatek vody komplikuje i lodní dopravu na řece Vltavě. Státní plavební správa už uzavřela plavební komoru Kořensko u Týna nad Vltavou. Lodě se tak nedostanou z Českých Budějovic na Orlík.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme