Jáchymovský dozorce znovu před soudem

Krajský soud v Plzni začal opět projednávat případ bývalého dozorce z jáchymovských uranových dolů Bohumíra Vlačihy. Zodpovídá se z toho, že v roce 1951 postřelil prchajícího politického vězně Jaroslava Lukeše. Ten jako zázrakem výstřel z bezprostřední blízkosti přežil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pistole | Foto: Jan Rosenauer

Jáchymovský dozorce na prchajícího vězně několikrát vystřelil z pistole a trefil ho do zad. Podle obžaloby poté bezvládného muže z bezprostřední blízkosti ještě jednou střelil do hlavy. Kulka prolétla zraněnému muži obličejovou částí hlavy. Jaroslav Lukeš těžké zranění přežil, zůstaly mu ale trvalé následky. Dnes u soudu vypovídal jako svědek.

"Teď mě zasáhla kulka do zad, já povídám: to už je ztracený. Za chvilku, šest sedm vteřin, dobíhá Vlačiha, přišel ke mně, já jsem se otočil a on z té vzdálenosti půl metru mě chtěl střelit asi do spánku, jenže mě střelil pod oko a vzadu za uchem mně to vylítlo", líčil dnes osudové okamžiky svého života Jaroslav Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Lukeš vypovídá

Na místo obžalovaného dozorce se dnes do soudní síně dostavil pouze jeho právní zástupce. Rozsudek plzeňský krajský soud vynese pravděpodobně ve čtvrtek.

Bohumír Vlačiha byl už za střelbu na Jaroslava Lukeše v roce 1997 odsouzen. Okresní soud v Karlových Varech ho uznal vinným z ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného činitele, za což ho poslal na tři roky do vězení. Bývalý dozorce se ale proti tomuto rozsudku odvolal.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme