Jacques Rupnik: Komunisté jsou jedním z mnoha problémů české demokracie

Rusko okupaci Československa v roce 1968 nepovažuje za žádný problém, omluvy a zamyšlení, jak dříve učinili Michal Gorbačov nebo Boris Jelcin, se nekonají. Tak vnímá postoj současného Ruska vůči událostem roku 68 v Československu česko-francouzský politolog Jacques Rupnik, který se účastní konference v Lichtenštejnském paláci.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rusku panuje nostalgie vůči sovětské době a impériu, nejoblíbenější osobností v ruských dějinách je také podle letošního průzkumu Stalin.

„Máme obrovskou regresi, ústupek od reflexe o sovětské historii, která proběhla v Rusku, ale asi příliš krátce a hlavně nepasuje do ruské politiky,“ říká Jacques Rupnik ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s česko-francouzským politologem Jacquesem Rupnikem o tom, proč ruská oficiální místa o invazi do Československa v roce 1968 příliš nemluví, a také o tom, jak hodnotí situaci na české politické scéně.

Na domácí politické scéně pak vidí určitý zlom – komunisté sice nebudou vládnout, ale mají být stranou, která umožní vznik vlády. „Vznikla situace, kdy všechny hlavní demokratické strany jsou oslabeny,“ míní.

Zároveň připomíná, že v roce 1989 měla komunistická strana přes 1,5 milionu členů, dnes jde o malou stranu, jejíž členstvo se skládá z lidí, kteří jsou buď penzisté z minulého režimu, nebo nespokojení lidé. Ti pro komunisty hlasují z protestních důvodů.

Problémy české demokracie

Na komunistické straně mu pak vadí, že se nevypořádala s minulostí, podobně, jak to učinily postkomunistické strany v celé východní Evropě. Ty se také přejmenovaly.

Obrovské nebezpečí ale v komunistech Rupnik nevidí. „Podpora pana (Tomia) Okamury (SPD, pozn. red.), to vidím jaké velké nebezpečí, a to že tady vládne strana podnikatele. Komunisti jsou jenom jedním z mnoha problémů české demokracie,“ uzavírá.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme