Bez politické shody nemá smysl projekt výstavby jaderných bloků zahajovat, říká vládní zmocněnec Míl

ČEZ by měl postavit jaderné bloky sám, a také by je měl sám financovat. Stát ČEZu nedá garanci na výkupní cenu energie, ale podle premiéra Andreje Babiše se společností uzavře smlouvu, díky které získá nad výstavbou kontrolu. Takový postup v otázce jádra vítá i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Tomáš Vodňanský

„Garantovaná výkupní cena elektřiny je skutečně věc, která nepřicházela do úvahy, byla v podstatě velice komplikovaná i k prosazení v Evropské komisi,“ vysvětluje Míl s tím, že připravovaná dohoda má řadu výhod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jaroslavem Mílem o výstavbě nových jaderných bloků

V první řadě případné další náklady vyplývající třeba z nezvládnutého řízení stavby půjdou k tíži investora a nebudou promítnuty do cen elektrické energie pro spotřebitele.

Smlouva by také měla dávat státu možnost celý projekt, který má realizovat dceřiná společnost ČEZu Dukovany II, převzít. Ale za jakých okolností? Ty podle Míla budou definovány konkrétně ve smlouvě.

„Po první etapě nepředpokládám, že by k něčemu takovému došlo,“ říká s tím, že po první etapě budou známy nabídky dodavatelů a stát bude moci zvážit, zda za takových nabídek investici realizovat, nebo ne.

Zdůrazňuje také, že se půjde cestou výběrového řízení, půjde se důvěryhodnými, srozumitelnými a transparentními kroky.

„Je ohromná snaha nalézt politickou shodu. Bez politické shody nemá smysl tento projekt vůbec zahajovat,“ uzavírá.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme