V Temelíně přepustili vodu do špatné nádrže. ‚Stát se to nemá, ale nikoho to neohrozilo,‘ uvedla Drábová

V jaderné elektrárně Temelín přepustili pracovníci 7. září vodu do jiné nádrže, než kam měla voda natéci. Vše zůstalo v uzavřené technologii, a událost tak neovlivnila výrobu elektřiny, bezpečnost, zaměstnance ani životní prostředí. V pondělí to uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelín (Českobudějovicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Temelín o chybě informoval členy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a podle dohody z rakouského Melku dostanou zprávu i rakouské úřady. Chyba energetiků nikoho neohrozila, systémy zafungovaly, jak měly, řekla v pondělí předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Rekord českých jaderných elektráren. Výroba Temelína a Dukovan vzrostla o 15 procent

Číst článek

Když technici čistili chladicí vodu, měli přepustit 12 metrů krychlových slabě aktivní vody do jednoho ze sběračů. Místo toho kapalina neplánovaně skončila ve sběrném prostoru čisticí stanice v jedné z pomocných budov.

„Jde o zcela uzavřenou technologii, která je pro takové případy připravená. Nikdo nebyl nijak ohrožen či omezen a není zde naprosto žádný dopad na životní prostředí,“ řekl mluvčí elektrárny. Energetici teď vodu upraví a elektrárna ji pak využije v jiných systémech.
Drábová řekla, že chyba se špatným přepuštěním radioaktivní vody nikoho neohrozila.

Systémy zareagovaly

„Je to provozní událost, nemá se to stát, ale nikoho to neohrozilo. Systémy na to byly připraveny, zareagovaly, jak měly. Nemá se to stávat, ale na druhou stranu jsme ve fabrice, stát se to může a od toho jsou tam různé speciální kanalizace, to všechno zafungovalo, jak mělo. Ani zdání, že by to někoho ohrozilo,“ řekla Drábová.

Technologie je společná pro oba temelínské bloky a její pomocí čistí elektrárna chladicí vodu. Temelín ji pak přepouští do sběrných nádrží a pak znovu využívá třeba při odstávkách, když se vyměňuje palivo.

Druhý blok jaderné elektrárny Temelín byl letos od 29. června do 30. srpna plánovaně odstaven kvůli výměně paliva. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Elektřina na 13 měsíců

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Problémy v Temelíně

  • 7. února 2014 - V Temelíně odpojili turbogenerátor druhého výrobního bloku od rozvodné energetické sítě. Důvodem je oprava elektroohříváku kompenzátoru objemu. Neplánovaná odstávka trvala dva týdny.
  • 10. července 2014 - Temelín přestal dodávat elektřinu. Druhý blok byl odpojen kvůli poruše čerpadla, zatímco první stál plánované kvůli výměně paliva. Mimo provoz byla elektrárna do 17. července.
  • 13. listopadu 2014 - Energetici odstavili druhý blok, důvodem byla oprava na jedné ze dvou elektronapáječek (pomocné zařízení, v nejaderné části elektrárny, která se používají zejména při odstavování a najíždění bloku). Oprava trvala týden.
  • Červen 2015 - Zhruba o měsíc se protáhla plánovaná odstávka druhého bloku, která začala 18. dubna. Jeho spuštění po výměně paliva a modernizaci zdržela zejména vnitřní netěsnost jednoho z parogenerátorů. Blok začal dodávat elektřinu 31. července.
  • 12. srpna 2015 - Po necelých dvou týdnech technici odpojili druhý blok, důvodem byla závada na chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny. Neplánovaná odstávka trvala týden.
  • 3. září 2015 - Týden po obnovení činnosti po plánované odstávce byl odpojen první blok kvůli závadě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Oprava trvala deset dní.
  • 11. září 2015 - Energetici opět odstavili druhý blok, a to kvůli zvýšenému chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny. Neplánovanou jedenáctidenní odstávku si vyžádala úprava břitů olejového těsnění ložiskových stojanů.
  • Prosinec 2015 - Během kontrol svarů v jaderné elektrárně Dukovany se prověřovala také dokumentace v Temelíně. Její vedení oznámilo, že v ní - na rozdíl od Dukovan - nejsou chyby, které by nutily k odstavení bloků.
  • 8. září 2016 - Temelín po necelém dni provozu po plánované odstávce zastavil výrobu elektřiny v druhém bloku. Důvodem byly úpravy na turbíně a v nejaderné části parogenerátoru. Blok začal fungovat v polovině října.
  • 7. září 2018 - V Temelíně omylem při čištění chladicí vody přepustili slabě aktivní vodu do jiné nádrže, než kam měla natéci. Vše zůstalo v uzavřené technologii a událost neovlivnila výrobu elektřiny, bezpečnost, zaměstnance ani životní prostředí, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme