Jaderná elektrárna v Dukovanech nacvičuje zásah při úniku radioaktivity

Jaderná elektrárna Dukovany je dnes místem cvičení, které simuluje velký únik radioaktivity do okolí. Akce se kromě personálu elektrárny účastní také hasiči a vozy zdravotnické záchranné služby z dvacetikilometrového bezpečnostního pásma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energetika | Foto: Marie Matúšů

Cvičení Smaragd se zaměřuje na likvidaci poruchy, při které dojde hned na několika místech k netěsnosti systému a následnému úniku radioaktivních látek z primárního okruhu.

"Podobné velké cvičení se připravuje až v roce 2008. Letošní cvičení probíhá jenom v elektrárně a účastní se jej i hasičské sbory z okolí. Nicméně ta porucha, kterou simulujeme, je největší z těch, které jsme dosud simulovali," říká o cvičení mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Simulace úniku radioaktivity neovlivní bezpečnost provozu ani výrobu. Rozsáhlá havárie s několikanásobným únikem se cvičí v prostorách trenažéru. Téměř tisícovky pracovníků elektrárny a dodavatelských firem se však týká evakuace do úkrytů. Na svých místech zůstane jen směnový personál. Obyvatel okolních obcí se cvičení, které by mělo být ukončeno před polednem, nedotkne.

Marie Matúšů, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme