Jaderná smlouva USA-Rusko by se mohla podepisovat v Praze

Praha by mohla být místem podpisu jaderné smlouvy mezi Spojenými státy a Ruskem o redukci strategických zbraní. Informaci potvrdilo ČTK české ministerstvo zahraničí. Podle něj už Američané oficiálně požádali Česko, aby ceremoniál hostilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda ČTK řekl, že česká diplomacie s možností podpisu v Praze souhlasí, věc nyní konzultuje s Američany.

Nová smlouva se měla podepisovat už v červnu minulého roku na setkání prezidentů Obamy a Medveděva v Moskvě. Kvůli neshodám o metodách počítání jaderných zbraní a způsobu kontroly dodržování smlouvy se ale vyjednávání v Ženevě protáhla skoro o rok.

O jejím blížícím se podpisu smlouvy se spekuluje už delší dobu a kromě Prahy se v médiích jako možná místa pro konání ceremoniálu objevila i Bratislava nebo Kyjev.

K podpisu smlouvy by mělo podle expertů dojít ještě před bezpečnostní konferencí, kterou Barack Obama svolal do Spojených států už na 12. dubna Nový dokument má nahradit smlouvu START I z roku 1991, jejíž platnost vypršela vloni 5. prosince.

Na obě velmoci připadá 95 procent světového jaderného arzenálu. Odhadem mají Spojené státy okolo dvou tisíc strategických jaderných zbraní a Rusko až tři tisíce. V připravované smlouvě by se měly zavázat ke snížení jejich počtu na 1500, respektive 1675.

Martin Hromádka, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme