Jaderné elektrárny v Česku nejsou podle ekologů připravené na mimořádné situace

České jaderné elektrárny nejsou podle ekologů připravené na mimořádné poruchy, uvedl dnes v Českých Budějovicích pověřenec Hornorakouské vlády pro otázky jaderných zařízení Dalibor Stráský.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín. Reaktorovou část výrobních bloků chrání válcové kontejnmenty.

Jaderná elektrárna Temelín. Reaktorovou část výrobních bloků chrání válcové kontejnmenty. | Foto: Filip Jandourek

Zátěžové testy, kterými na konci minulého roku české jaderné elektrárny prošly, podle Stráského nezohlednily řadu důležitých kritérií.

„Autoři se omezili na jakýsi minimalistický výklad zadání. Řeší pouze zemětřesení a záplavy, tedy to, co se stalo ve Fukušimě. Konkrétně tam chybí scénáře s pády letadel, k tomu může dojít zejména v Evropě, kde je letecký provoz poměrně hustý,“ uvedl Stráský.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová výtky ekologů odmítla a pozvala je ke kulatému stolu, který bude na přelomu února a března.

„Je v zásadě úplně jedno, co je tou počáteční událostí, která vede k tomu, že elektrárna se dostane do problémů. Otázkou je, a na to chtěly odpověď ty zátěžové testy, jak dokáže elektrárna řešit situaci, kdy přijde o spoustu svých bezpečnostních systémů, kdy v podstatě zůstane s holýma rukama, a přesto musí splnit svou první prioritu, to znamená ochránit okolí. A opravdu je jedno, jestli je to v důsledku zemětřesení, záplavové vlny nebo pádu letadla,“ reagovala Drábová.

Ekologové navíc podle ní nedostatečně prostudovali závěrečnou zprávu. Zátěžové testy totiž nebyly standardním hodnocením bezpečnosti, ale prověřovaly právě scénáře s extrémně nízkou pravděpodobností.

Obě jaderné elektrárny v Česku jsou tak podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost připravené i na mimořádně nepříznivou souhru okolností.

Také mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž tvrdí, že Bruselem vyžádané hodnocení elektráren neodhalilo žádnou bezpečnostní vadu, která by vyžadovala neodkladné řešení.

Výsledky zátěžových testů poslal Státní úřad pro jadernou bezpečnost do Bruselu na konci minulého roku. V následujících měsících budou výsledky testů i z dalších zemí EU přezkoumávat evropské úřady.

Pavel Polák, Martin Hromádka, Kristina Winklerová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme