Jaderný transport dorazil do Temelína

Vlak s jaderným palivem dorazil bez problémů do areálu temelínské elektrárny. Stejně jako na polském území transport provázela mimořádná bezpečnostní opatření, včetně doprovodného policejního vrtulníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transport s palivem pro temelínskou elektrárnu nepředstavuje absolutně žádné nebezpečí ani pro lidi, ani pro životní prostředí. Řekl to ředitel jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký. Podle jeho slov není čerstvé palivo o nic více radioaktivní, než-li horniny obsahující uran. Nebezpečí ozáření pro obyvatelstvo i persenolál elektrárny je nulové.

Souprava s jaderným palivem přejela přes česko-polskou hranici po sedmé hodině ranní na přechodu Medzylesie-Lichkov na Orlickoústecku. Z východních Čech pokračovala do Temelína, avšak přesná trasa byla utajena.

Konvoj vyjel včera po poledni z polského přístavu Štětín. Přes Polsko projel bez problémů. Ani na našem území se protesty neočekávají. Starostové obcí v Pardubickém kraji však kritizují to, že je o průjezdu transportu nikdo předem neinformoval.

K bezpečnosti transportů s radioaktivním materiálem vedoucí tiskového oddělení Českých dráh Petr Šťáhlavský ČRo 1 - Radiožurnálu řekl, že České dráhy kontrolují v těchto případech technický stav souprav, aby doprava probíhala bez problémů. Jaderné bezpečnost spadá do kompetence Českých energetických závodů a Policie České republiky.

V zákonu o utajovaných skutečnostech je přeprava jaderného materiálu informací ze zákona tajenou. Jak Českému rozhlasu řekl známý propagátor informování občanů Oldřich Kužílek, v takovém případě je třeba ctít paragrafy. Zdůraznil, že z hlediska práva existuje povinnost tyto údaje nesdělovat. Na druhé straně jsou příslušné instituce hájící bezpečnost v pohotovosti, a to pro případ neočekávané události.

Pardubický hejtman Roman Línek byl předem policií informován o transportu amerického jaderného paliva pro Temelín z Polska přes české území. Dnes odpoledne dostal také zprávy, že při průjezdu vlaku krajem nebyla nijak ohrožena bezpečnost obyvatel. Starostové obcí Ústeckoorlicka jsou však rozhořčeni, že se o možnosti průjezdu vlaku poblíž svých obcí dozvěděli až včera z médií. Většina z nich se cítí takovým přístupem k představitelům veřejné správy dotčena. Králický starosta Anton Zima je dokonce rozhodnutý po dohodě s pardubickým hejtmanem a přednostou orlickoústeckého okresu iniciovat v této věci jednání se státními orgány.

České ekologické organizace podle dostupných informací protesty proti průjezdu vlaku s palivem nechystají. Podle ředitele jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého transport paliva nepředstavuje absolutně žádné nebezpečí ani pro lidi, ani pro životní prostředí.

Milan Kopp, Marta Levorová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme