Jahn: Ve vládě zůstanu, jen pokud požádá o důvěru

Vládě premiéra Stanislava Grosse hrozí stále větší rozklad. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn dnes odpoledne prohlásil, že v rekonstruovaném kabinetu zůstane jen tehdy, pokud s ním Gross předstoupí před poslaneckou sněmovnu se žádostí o důvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ing. Martin Jahn, MBA | Foto: CzechInvest

Jeden z členů Grossovy vlády přišel s podmínkou, kterou dnes odmítli šéf poslaneckého klubu Michal Kraus a jeho stranický kolega, ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek.

Místopředsedovi kabinetu Jahnovi vadí možná spolupráce s komunisty. "Pokud se bude držet programového prohlášení vlády a pokud důrazně odmítne personální a programovou spolupráci s KSČM, tak pro mě není problém ve vládě dál působit," uvedl Jahn.

V opačném případě by Jahn velmi vážně uvažoval o demisi. Z kabinetu už ve čtvrtek odstoupili tři lidovečtí ministři, stejný počet má ve vládě i Unie svobody-DEU. Vladimír Mlynář rezignoval v sobotu, odchod ministrů spravedlnosti Pavla Němce a Karla Kühnla je zřejmě jen otázkou dnů.

Rezignaci navíc zvažují i sociálnědemokratičtí ministři Petra Buzková, Milan Urban a Pavel Dostál a také nestraníci František Bublan a Jaroslav Bureš. Ti všichni mají stejné podmínky jako Jahn. Grossův kabinet by tak mohla opustit většina z jeho 18 členů.

Ministr Paroubek však tvrdí, že i navzdory demisím může vláda normálně pracovat. "Vládu neopustila většina ministrů, vláda je schopná hlasovat," řekl Paroubek.

Mluvčí Hradu Petr Hájek reagoval slovy, že prezident Václav Klaus trvá na svém pátečním požadavku, aby rekonstruovaná vláda požádala sněmovnu o důvěru. K tomu se musí Gross zavázat veřejným slibem, jinak prezident demisi žádného z ministrů nepřijme.

Paroubek dnes naznačil, že kabinet by mohl hlasování o důvěře spojit se zákonem o střetu zájmů, který požadují komunisté. Bez nich by totiž kabinet důvěru nezískal.

Martin Hromádka, Ondřej Černý, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme