Jak budou probíhat volby do Evropského parlamentu?

11.a 12. června můžeme volit naše zástupce, kteří zasednou ve 24 křeslech Evropského parlamentu. Do 6.dubna mají politické strany a hnutí čas na to, aby Ministerstvu vnitra předložily své kandidátní listiny. Eurovolby budou systémem vpodstatě podobné jako volby do Poslanecké sněmovny. Některé změny ale voliče přece jen čekají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Alena Palečková

Předseda zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka upozorňuje na to, že hlasovací lístky s kandidáty jednotlivých stran a hnutí můžeme upravit dvěma preferenčními hlasy. "Postupuje v preferencích ten kandidát, který získá více než 5 procent odevzdaných hlasů. Co je snad ještě důležité na té kandidátní listině, může být nejvíce 32 jmen, které jsou seřazeny, o jednu třetinu více než počet volených poslanců. A v těch 32 bude občan za tu stranu, kterou si vybere, prefereovat dvě jména.

Eurovoleb se navíc mohou zúčastnit nejen čeští občané starší 18 let, ale také zájemci z členských států Evropské unie. Ti se musejí podle zákona nejpozději do 40 dnů před volbami přihlásit a požádat obecní úřad o zápis do seznamu voličů.

Ten bude pro možnost hlasování klíčový i pro Čechy. Našinec by sice měl být do těchto seznamů zapsán automaticky, ale ředitel příslušného odboru Ministerstva vnitra Václav Henych doporučuje, abychom si to raději ověřili. "Je nutná kontrola a ověření, že se tak skutečně stalo, protože v opačném případě není možné přímo ve volební místnosti státního občana České republiky do seznamu voličů dopsat, pokud by předložil třeba občanský průkaz. V tuto chvíli by bylo silně ohroženo jeho právo zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu. To je jedna z mnoha zásadních změn, na kterou by měli být občané upozorněni a kterou by měli vědět."

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme