Jak dlouho trvá příprava voleb?

Kabinet premiéra Mirka Topolánka dnes opět čeká na to, jestli mu Poslanecká sněmovna zachová důvěru. Pokud se opozici podaří vládu svrhnout, oba hlavní soupeři, jak ODS, tak v zásadě ČSSD chtějí nastoupit cestu k co nejrychlejšímu uspořádání předčasných voleb. Otázkou je, jak dlouho to může trvat?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

volební urna

Jak od šéfů ODS tak ČSSD jsme slyšeli, že předčasné volby by mohli být už letos v létě. Český statistický úřad má obvykle na přípravu 5 měsíců a to by znamenalo, že kdyby prezident republiky volby vyhlásil teď, připadal by z tohoto pohledu jako nejbližší možný termín srpen.

Český statistický úřad totiž připravuje systém zjišťování a zpracování výsledků, musí to technicky zajistit ve volebních místnostech i ve své centrále a v neposlední řadě také na internetu, aby průběžné i celkové výsledky byly přístupné veřejnosti. Jsou to věci, které dělá pravidelně a chystá se na ně i v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které budou 5. a 6. června. Takže případný úkol zajistit i předčasné volby do poslanecké sněmovny neskrývá žádnou záhadu.

Ale ten čas je podle statistiků nutný nejen k bezproblémovému zajištění všeho po technologické stránce, jde také o personální věci, protože je nutné například proškolit okrskové volební komise. Jak je důležitá jejich bezchybná práce si můžeme uvědomit třeba na pozadí toho, že v poslední volby do poslanecké sněmovny měly vždy těsný výsledek a tak se dá říct, že záleží na každém správně sečteném hlasu.

Pokud tedy dnes Poslanecká sněmovna vyjádří vládě nedůvěru a žádný další kabinet ji už nezíská, mohly by být předčasné volby nejdřív v srpnu nebo spíš v září. Vláda Mirka Topolánka zatím všechny podobné pokusy ustála. Tentokrát jsou ale šance opozice větší.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme