Jak dopadne omezení víkendových jízd kamionů?

Vláda ve středu pravděpodobně projedná a případně rozhodne o celoročním zákazu jízd kamionů po našich dálnicích a silnicích koncem týdne. Určitou dohodu mezi koaličními stranami v tomto směru připustil ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Zatím ale nechce prozradit, nebo lépe řečeno tipovat, jakou z připravených variant nakonec vláda přijme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz jízdy kamionů

Zákaz jízdy kamionů | Foto: Ondřej Jánoška

To, že k nějaké dohodě mezi Řebíčkem, premiérem Mirkem Topolánkem a Stranou zelených už došlo, potvrdil ministr životního prostředí, předseda Zelených Martin Bursík. K jejím obsahu se ale zatím nechtěl konkrétně vyjádřit.

Bursík to zdůvodňuje tím, že jednání místo něj vedla poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques: "Vyjednávala s delegací ODS řešení zablokované situace, když premiér a ministr dopravy to nečekaně odložili a zhroutilo se dosavadní vyjednávání. Musím ale říci, že v tuto chvíli máme vyjednanou dohodu, jak celoroční zákaz jízdy kamionů o víkendech bude vypadat."

Podle zdroje ČTK by mohlo jít o celoroční zákaz v pátek odpoledne od 15:00 do 22:00 a také od půlnoci ze soboty na neděli až do 22:00 na všech silnicích. V sobotu by naopak kamiony na české silnice mohly. Jako kompenzaci prý dostanou dopravní firmy slevu 13 % na mýtném.

Systém, který platí přes toto léto, zakazuje kamionům jízdu v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 07:00 do 13:00. Po celý rok kamiony nesmějí jezdit v neděli od 13:00 do 22:00.

Dopravci ale celoroční páteční zákaz jízd kamionů kategoricky odmítají. Podle generálního tajemníka sdružení dopravců Česmad Bohemia Martina Špryňara jde o politický problém. Zelení, kteří jsou nejhorlivější zastánci celoročního zákazu, podle něj zneužívají dopravce k vnitrostranickému boji před víkendovým sjezdem strany.

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme