Jak dopadne omezení víkendových jízd kamionů?

Vláda ve středu pravděpodobně projedná a případně rozhodne o celoročním zákazu jízd kamionů po našich dálnicích a silnicích koncem týdne. Určitou dohodu mezi koaličními stranami v tomto směru připustil ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Zatím ale nechce prozradit, nebo lépe řečeno tipovat, jakou z připravených variant nakonec vláda přijme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz jízdy kamionů | Foto: Ondřej Jánoška

To, že k nějaké dohodě mezi Řebíčkem, premiérem Mirkem Topolánkem a Stranou zelených už došlo, potvrdil ministr životního prostředí, předseda Zelených Martin Bursík. K jejím obsahu se ale zatím nechtěl konkrétně vyjádřit.

Bursík to zdůvodňuje tím, že jednání místo něj vedla poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques: "Vyjednávala s delegací ODS řešení zablokované situace, když premiér a ministr dopravy to nečekaně odložili a zhroutilo se dosavadní vyjednávání. Musím ale říci, že v tuto chvíli máme vyjednanou dohodu, jak celoroční zákaz jízdy kamionů o víkendech bude vypadat."

Podle zdroje ČTK by mohlo jít o celoroční zákaz v pátek odpoledne od 15:00 do 22:00 a také od půlnoci ze soboty na neděli až do 22:00 na všech silnicích. V sobotu by naopak kamiony na české silnice mohly. Jako kompenzaci prý dostanou dopravní firmy slevu 13 % na mýtném.

Systém, který platí přes toto léto, zakazuje kamionům jízdu v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 07:00 do 13:00. Po celý rok kamiony nesmějí jezdit v neděli od 13:00 do 22:00.

Dopravci ale celoroční páteční zákaz jízd kamionů kategoricky odmítají. Podle generálního tajemníka sdružení dopravců Česmad Bohemia Martina Špryňara jde o politický problém. Zelení, kteří jsou nejhorlivější zastánci celoročního zákazu, podle něj zneužívají dopravce k vnitrostranickému boji před víkendovým sjezdem strany.

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme