Jak je to s korupcí v kopané?

Tři čtvrtě milionu údajně převzal podle Večerníku Praha nejmenovaný plzeňský fotbalista krátce poté, co jeho tým prohrál s Baníkem Ostrava 1:2. List cituje anonymní zdroj z policie, která hráče náhodou natočila na video v plzeňské restauraci U Maxima, kde monitorovala podle všeho činnost drogových dealerů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úplatek | Foto: Watchtower

Českomoravský fotbalový svaz požádal Policejní prezidium, aby mu tento videozáznam poskytlo. Děje se něco podobného v zahraničí?

Důvěrou v čistotu britského fotbalu otřásl v roce 1994 článek v listu The Sun, v němž byl známý gólman Liverpoolu a posléze Southamptonu Bruce Grobbelaar obviněn z přijetí úplatku za ovlivnění výsledku zápasu.

Podle bulvárního deníku měl Grobbelaar inkasovat závratných 40.000 liber za to, že "zařídil" prohru Liverpoolu 0:3 v Newcastlu. Grobbelaar napřed na novinách vysoudil 85.000 liber za pomluvu, ale po odvolacím řízení musel posléze částku vrátit a navíc zaplatit zhruba milión liber na soudních nákladech! Grobbelaar byl dokonce spolu s další dvojicí známých fotbalistů a malajským obchodníkem, který měl stát v pozadí případu, obviněn z trestného činu spiknutí s cílem ovlivnit výsledky zápasů. Porota ovšem ani nadvakrát k verdiktu nedospěla.

Ovlivňování výsledků není ničím novým ani v Itálii. V roce 1980 byly dokonce špičkové týmy AC Milán a Lazio Řím potrestány sestupem do druhé nejvyšší soutěže kvůli podvodům s výsledky zápasů. Svůj velký korupční skandál zažila v osmdesátách letech i Belgie, kde byli kvůli kupčení s fotbalovými mači potrestáni dokonce reprezentační obránci Eric Gerets, Walter Meeuws a Gérard Plessers.

Ovlivňování výsledků fotbalových duelů zapustilo, kromě Balkánu, nejhlubší kořeny v jihovýchodní Asii - neoficiální Mekce sportovních sázek. Případy uplácení opakovaně zažili v Malajsii, Singapuru či Vietnamu. Z manipulace s výsledkem zápasu byl v roce 2002 dokonce obviněn čínský národní tým.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme