Jak na silnici přežít poslední týden prázdnin? I na hlavní mějte bezpečné rezervy, radí experti

Nehody se nevyhýbají ani nejlepším řidičům. Platí to i během posledního týdne prázdnin. Potvrzují to i soudní znalci v oboru silniční doprava Vlastimil Rábek a Zdeněk Mrázek, se kterými na Radiožurnálu mluvila Lucie Výborná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silniční provoz. Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

„Existují určité mikrosituace, které jsou kolizní,” upozorňují shodně. „Jsou to křižovatky, předjíždění a odbočování vlevo,” vypčítávají, na co se řidiči mají za volantem extrémně soustředit.

Jak projet křižovatku, se sice učí už v autoškole, přesto nabízí řadu kolizních situací. „Řidič na vedlejší se rozhlédne a když nic nevidí, jede. To ovšem může být chyba. To, že řidič nic nevidí, neznamená, že na hlavní silnici skutečně nikdo nejede,” notují si experti. 

Rada pro všechny řidiče tak podle odborníků zní: Chovejte se maximálně opatrně a zodpovědně a snažte se předvídat situace, které mohou nastat. „Ve chvíli, kdy se začnou točit kola, navíc musíte okamžitě jet, jinak se situace, v níž jste se v křižovatce rozhodovali, mezitím může dramaticky změnit,” zní další důležité pravidlo. 

Nehodu může způsobit i řidič na hlavní 

„Dát přednost v jízdě znamená počínat si tak, abych oprávněného řidiče nedonutil k náhlému směru rychlosti či směru jízdy. Rozhodně to tedy neznamená, že jedu-li po hlavní, mám právo nesundat nohu z plynu,” vysvětlují základní silniční pravidlo příručky.

Konkrétně? I tehdy, vjíždíte-li ke křižovatce po hlavní silnici, byste svou jízdu měli přizpůsobit natolik, abyste vytvořili bezpečné rezervy. Například přibrzdit. „Toto mnoho lidí nezná, často bývají vzteklí, že museli na hlavní v křižovatce zpomalit,” diví se odborníci. 

Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout níže. 

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme