Jak odstraňovat sníh a led? Postavíme rampy, slíbili silničáři kamioňákům, nevznikla ale ani jedna

Řidiči kamionů v zimních dnech pravidelně řeší nepříjemné dilema: riskovat pokutu, nebo hazardovat se zdravím? Zákon totiž šoférům už skoro rok ukládá, aby ze střech aut odstraňovali sníh a led, jenže lezení po zledovatělých střechách návěsů odporuje pravidlům bezpečnosti práce. Ministerstvo dopravy proto na začátku roku slíbilo, že u českých silnic a dálnic vyrostou rampy, ze kterých by bylo možné námrazu bezpečně odstranit. Do začátku letošní zimy ale silničáři nepostavili ani jednu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh na Vysočině

Sníh na Vysočině | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Podobnou situaci zná z českých silnic většina řidičů: jedete těsně za nákladním autem, najíždíte do zatáčky a ze střechy před vámi jedoucího vozu v tu chvíli odlétne kus ledu. Když máte štěstí, stihnete přibrzdit a zmrazky dopadnou na silnici, pokud máte smůlu, led vám může poškodit kapotu, rozbít čelní sklo a v krajním případě třeba i někomu ublížit.

Podobným excesům má do budoucna zabránit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která začala platit letos v únoru.

„Podle této novely jsou řidiči motorových vozidel povinni očistit před jízdou námrazu a sníh ze svého vozidla, aby nemohli druhé účastníky silničního provozu ohrozit,“ připomněla policejní mluvčí Ivana Nguyenová. Za porušení tohoto pravidla šoférům hrozí až dvoutisícová pokuta.

Proti bezpečnostním pravidlům
V areálech firem, kde kamiony parkují, s očištěním ledu a sněhu nebývá problém – šoféři tam totiž mají většinou k dispozici konstrukce, z nichž námrazu bez potíží odstraní.

Pokud jim však auto zapadá po cestě nebo jim na něj naprší a voda zmrzne třeba během povinné přestávky na parkovišti, nastává problém.

„Na odpočívadlech žádné rampy nejsou. Řidiči proto tento problém řeší svépomocí, pokud mají návěs prázdný, mohou aspoň část ledu odstranit zevnitř přívěsu, pokud však jedou naloženi, prakticky nemají šanci,“ vysvětlila Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Eva Šlapetová z firmy TTV Spedice.

„Není možné, aby řidiči lezli na střechy kamionů a chodili po namrzlém povrchu. Odporuje to pravidlům bezpečnosti práce,“ doplnil mluvčí Sdružení automobilových přepravců ČESMAD BOHEMIA Martin Felix.

Kdy problém vyřeší?
Ministerstvo dopravy s přepravci problém řešilo už na začátku letošního roku. Úředníci tehdy uznali, že řidiče dostali do takřka neřešitelné situace a slíbili, že na parkovištích u silnic a dálnic nechají vybudovat dostatek ramp, aby řidiči mohli své zákonné povinnosti plnit.

Jenže: uplynulo deset měsíců a řešení problému se nikam neposunulo. „V současnosti žádné takovéto zařízení na odpočívkách v České republice není,“ potvrdil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

A na zásadní posun to nevypadá ani v následujících měsících. ŘSD sice plánuje postavit dvě rampy – jedna má být na dálnici D5 v Rozvadově, druhá na D1 v Pávově. „Při plánování výstavby dalších konstrukcí na odstraňování sněhu a ledu je problém s prostorem – rampu často není kam bezpečně umístit,“ vysvětlil Studecký.

Kdy by se mohly první konstrukce na odpočívadlech objevit, správci českých silnic zatím nevědí. Stejně tak nemají pro řidiče ani žádnou radu, jak nepříjemné dilema řešit. „Podle odborného vyjádření ministerstva musí řidiči očistit a zabezpečit vozidlo před jízdou. A jak to mají udělat? To už nikoho nezajímá,“ postěžoval si předseda Sdružení autodopravců Čech a Moravy Bedřich Danda.

Odstranit před jízdou led a sníh z kamionu je povinnost. Může poškodit další auta

Číst článek

Během minulé zimy mohli šoféři spoléhat aspoň na to, že policisté budou k neodstraněnému ledu benevolentnější. Letos už ale strážci zákona odletující sníh a zmrazky tolerovat nechtějí. „Vždy pokud se policisté během výkonu služby setkají s vozidlem, ze kterého odletují kusy ledu či sněhu, na nejbližším místě řidiče zastaví a přestupek vyřeší podle zákona,“ vysvětlila mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Policisté však zároveň uklidňují, že namátkové kontroly, kdy by lezli na střechy kamionů a pokuty rozdávali za sebemenší zbytek sněhu či ledu, v plánu nemají.

Jiří Svatoš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme