Jak proti krizi - dnes ve sněmovně návrhy ČSSD

Protikrizová opatření České strany sociálně demokratické. To je hlavní bod programu dnešní mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, kterou iniciovali sociální demokraté. Ti se s koalicí občanských a křesťanských demokratů a zelených dohodli, že nechají projít do druhého čtení návrhy protikrizových opatření vlády i opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Protikrizová opatření České strany sociálně demokratické zahrnují například takzvané šrotovné ve výši 25 tisíc korun nebo dočasné snížení dolní sazby DPH z 9 na 6 %.

Jak řekl Radiožurnálu místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, sociální demokraté připravili i řadu sociálních opatření: "Zvýšení a prodloužení podpory v nezaměstnanosti, ale zdůrazňují, že u lidí, kteří v minulosti pracovali nepřetržitě alespoň 24 měsíců za poslední tři roky. Stejně tak jsou tam určité kompenzace pro seniory, to je mimořádný důchod pro důchodce a invalidní důchodce. Samozřejmě jsou tam také kroky, které by měly pomoci rodinám z dětmi, to je například zvýšení dětského přídavku a jeho rozšíření na střední příjmové skupiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje."

Protikrizová opatření ČSSD představil v Ranním interview Radiožurnálu místopředseda strany Milan Urban. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ .

Podle ministra financí v demisi Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) ale protikrizová opatření ČSSD neřeší to základní - podporu zaměstnanosti: "Samozřejmě budu vysvětlovat, proč by tento ten návrh byl škodlivý. Protože by nikomu a ničemu nepomohl. Pouze bychom utratili prostředky, které si musíme půjčovat na úkor budoucích generací. Tady nejde ani tak o to, kolik ten návrh stojí, jestli je to dvacet, třicet, čtyřicet miliard. Jde o to, jak jsou tyto prostředky efektivně vynakládány. Jsou vysloveně kontraproduktivní, jdou proti hlavní prioritě, kterou vláda sleduje ve svém krizovém plánu - a tou je řešení zaměstnanosti."

O protikrizových opatřeních bude Poslanecká sněmovna tento týden jednat ještě jednou. Mimořádnou schůzi na toto téma svolala na pátek ODS. Dnes se kromě boje proti krizi bude mluvit i o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví i zamezení prodeje Letiště Praha.

Přečtěte si také:
Zubová pro Radiožurnál: Vláda odborníků může být v době hospodářské krize úspěšná
Vláda schválila přesun restaurací či kadeřníků do nižší sazby DPH
Bude dohoda o slevách na sociálním pojištění?
Vláda schválila podnikům snížení sociálního pojištění
Opozici se nepodařilo vrátit vládě balík protikrizových opatření

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme