Jak provést důchodovou reformu? Politici se neshodnou

Důchodová reforma by se měla rychle řešit, na tom se shodnou všichni politici. Jak jí ale provést, v tom už se jejich názory liší. Jak v televizi Prima řekl poslanec Jiří Carbol, KDU-ČSL chce zajistit dostatek plátců, tedy podporovat rodiny s dětmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Je třeba začít řešit základ toho systému. Jestliže systém dnes kolabuje proto, že do budoucna bude nedostatek plátců, tak to znamená řešit to, aby rodiny měly děti. My tedy chceme odstranit diskriminaci rodin s dětmi,“ vysvětlil lidovecký poslanec.

Naopak ČSSD se bude snažit udržet stávající systém se změnami pro mladou generaci, uvedl místopředseda Zdeněk Škromach:

„My říkáme, udržet stávající systém, protože ten zaručuje důchody pro lidi, kteří jsou už v důchodu nebo do něj v nejbližší dob odejdou. Pro mladší generaci je potřeba vyslat jasný signál, jak má nastavit způsob svého chování v této věci a že bude potřeba, aby si lidé, kteří mají vyšší a střední příjmy, aby si na důchodový systém přispívali.“

Politiky v polovině dubna zaskočilo rozhodnutí Ústavního soudu zrušit výpočet důchodů, který je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Škromach v této souvislosti upozornil, že řešení problému musí padnout do konce roku, aby změny spojené s vyššími náklady na důchody byly zaneseny do rozpočtu na příští rok.

Tereza Bartůňková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme