Jak se ochránit před agresorem se zbraní? Záchranáři se to učili od vojáků

Sedmdesát zdravotníků vyrazilo do vojenského prostoru Tisá na Děčínsku, kde trénovali s vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Záchranáři se zde učili od vojáků, jak se ubránit agresorovi nebo zasahovat v krizových situacích, kdy útočník stále řádí.

Liberec Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberečtí chemici učili záchranáře obranné hmaty

Liberečtí chemici učili záchranáře obranné hmaty | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Jak se dostat z místnosti, kde je agresor se zbraní v ruce, na cvičení vysvětlil nadrotmistr Martin Rančák: „Ruce nahoru, jít ke dveřím a ten, co je u dveří, už může podávat zprávu… Vždycky je důležitá komunikace...“

Četař Jan Borůvka během cvičení „sehrál“ agresora s nožem a samopalem. „Když člověk vidí, že útočník má střelnou zbraň, priorita je co nejrychleji se schovat. Co se týče řezné zbraně – držet si odstup, snažit se komunikovat a dostat agresora do psychické pohody,“ říká pro Český rozhlas Liberec Borůvka.

Nad společným cvičením libereckých chemiků a záchranářů má patronát nadpraporčík Robert Dolozim: „Udělali jsme tu čtyři pracoviště. V sanitce se objeví agresivní pacient a záchranář společně s osádkou se s tím musí vyrovnat, aby chránili své zdraví a život.“ 

Jak se bezpečně dostat z budovy, kde je agresor, nebylo jediné, co se v Tisé záchranáři učili. Nacvičovali si různé hmaty a chmaty, které jim mohou zachránit život a pomocí mapy se museli naučit orientovat ve vojenském prostoru.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme