Jak se zapsat na úřad práce? Dívkám z dětských domovů nabízí pomoc i novinářka Fridrichová

Dívky z dětských domovů možná už brzo najdou o několik let starší kamarádky. Organizace Liga otevřených mužů rozjíždí obdobu svého už úspěšného projektu Patron. V něm se muži snaží pomoct chlapcům, kteří opouštějí dětský domov, s co nejjednodušším startem dospělého života. Pomoc by se tak nově mohla dostat i k dívkám.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jak si udělat bankovní kartu. Na který úřad se přihlásit, když jde člověk do práce nebo končí školu. Jsou to drobnosti, které si člověk uvědomí, až když je někdo jiný pojmenuje," popisuje 47letý Marian Opletal témata, která jako patron řeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se zapsat na úřad práce? Dívkám z dětských domovů nabízí pomoc i novinářka Fridrichová. Téma pro Pavlu Lioliasovou

Schází se s Petrem z dětského domova, který právě dodělal školu.

„Buď jdeme na kafe, povídáme si o životě, co je nového a co se dá dělat. Nebo já a ostatní patroni často klukům ukazujeme věci, které máme rádi a které oni nemusejí znát. V mém případě to bylo fotografování. Vzal jsem ho na letiště a ukazoval jsem mu, jak fotím letadla," dodává Opletal.

Projekt Patron je zaměřuje právě na mladé, kteří opouští dětský domov a zapojují se do samostatného života. „Dát jim dospělého a zkušeného člověka jako příklad. Takového mentora, který je provází touto fází a na kterého se můžou obrátit ve chvílích, kdy se jim v životě něco začne dít. Co běžný dospělý člověk dělá se svými rodiči, když odejde z domova. Patroni nebo patronky se pro ně stávají oporou v osamostatňování se," vysvětluje jeho koordinátor Lukáš Talpa.

Pro chlapce funguje Patron čtvrtým rokem. Nově teď Liga otevřených mužů, která celý projekt organizuje, rozjíždí stejnou podporu i pro dívky a shání proto patronky. A mezi ženami je velký zájem.

„Dali jsme výzvu na Facebook a během devatenácti hodin jsme to museli ukončit, protože se nám přihlásilo přes 200 zájemkyň. Máme velké problémy zpracovat jenom ty přihlášky. Pročíst se těmi motivacemi a začít nastavovat nějaký způsob spolupráce," říká Talpa.

Patroky by mohly pomáhat od ledna

Patronkou chce být třeba i novinářka z České televize Nora Fridrichová. „Přiznám se, že když jsem na internetu našla tuhle iniciativu, tak jsem pár hodin přemýšlela, protože vnímám jako zásadní věc někomu se nabourat do života," vzpomíná pro Radiožurnál moderátorka.

Vysokoškoláci a lidé odcházející z dětských domovů budou v Brně bydlet společně

Číst článek

„Líbilo se mi moc, že je to iniciativa určená od holek holkám, protože holky si mají pomáhat. Moc se mi líbilo i to, co tam bylo řečeno, že ta teta nebo kamarádka není od toho, aby vychovávala, ale že tam prostě je," dodává Fridrichová.

Právě kvůli velkému zájmu žen teď organizátoři musí trochu změnit postup při školení budoucích patronek.

„Dospěli jsme k tomu, že budeme muset trochu pozměnit náš přístup. Muži museli nejdřív projít povinným vstupním pohovorem. Když jsme pak dali dohromady tu skupinu, tak bylo společné školení. Protože máme tak velkou skupinu žen, tak jsme se rozhodli, že nejdříve uděláme školení. A až kdybychom pro ně měli nějakou konkrétní mladou slečnu, tak bychom udělali vstupní pohovor," popisuje Talpa.

První Patronky by se s dívkami z dětských domovů mohli začít scházet zhruba od ledna.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme