Jak to vypadá v Národním muzeu pod lešením? Řeší se tvrdost kamene i kdo bude v panteonu

Změnit Národní muzeum v místo, kam se lidé budou těšit i na něco jiného než na velrybí kostru - i to je cílem rekonstrukce historické budovy na horní části Václavského náměstí v Praze. Staveniště už celé měsíce znepříjemňuje výstup z metra, Národní muzeum je pod lešením.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tady jsme u toho nejtěžšího podzemního díla, u vyústění spojovací chodby mezi Federálním shromážděním a historickou budovou," ukazuje pro Radiožurnál generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš v bezpečnostní helmě a reflexní vestě hlubokou šachtu, která se postupně mění ve spojovací chodbu. Ne všechny opravy ale budou viditelné na první pohled.

Exkluzivní procházka Národním muzeem. Krok za krokem rekonstrukcí historické budovy

Číst článek

„Geologické podloží budovy je docela složité, musely se provádět složité práce do tvrdého kamene. Kousek dál je měkká břidlice, kde se musela použít zase jiná technologie. Budova se musela injektovat a zpevňovat, abychom podzemními pracemi neporušili statiku," vysvětluje Lukeš.

Z nádvoří, kde se v hluku a prachu opatrně vyhýbáme dělníkům a těžké technice, se pak po dřevem obložených schodech dá projít do patra. Dostáváme se tak do míst, která si všichni pamatují ze školních výletů.

„Tady jsme v panteonu. Když se podíváme blíž, tak už jdou vidět opravené stropy a štuky a restaurátoři stále pracují. Teď jsme rozpoutali diskusi na téma, kdo by v panteonu být měl, nebo neměl," popisuje ředitel muzea.

Unikátní prosklená vyhlídka

Památkově chráněná budova Národního muzea se ani po stamilionových investicích nemůže změnit úplně. Do 21. století se Národní muzeum dostane i díky novému sociálnímu zařízení a výtahům. Pro všechny se tak otevře i jedna unikátní vyhlídka na Prahu - přímo ze střechy Národního muzea.

„Nacházíme se v kopuli, která byla doposud návštěvníkům nepřístupná. Vymysleli jsme prosklenou podlahu, lidé se budou moci podívat na Prahu. Půjde o kulturní prostor, budou se tu konat různé akce," uzavírá Lukeš prohlídku historické budovy Národního muzea - doslova od podzemí po střechu. Pokud se práce na rekonstrukci nezdrží, podívají se tam první návštěvníci na konci října příštího roku.

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme