Jak výrobci vysvětlují dvojí kvalitu potravin? Odlišná kultura pití kávy i lokální 'potěšení' zákazníků

Osmnáct hříšníků, řada tiskových prohlášení, ale zatím žádné výraznější kroky. Server iRozhlas.cz se podíval, jak měsíc poté, co ministerstvo zemědělství zveřejnilo výsledky testování kvality výrobků na českých a západních trzích, zareagovaly dotčené firmy. Změnu receptury zatím neohlásila žádná z nich.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potraviny různých výrobců v obchodě | Foto: Lucie Pařízková / Empresa Media | Zdroj: Profimedia

V průběhu posledního měsíce se politická diskuse o dvojaké kvalitě potravin mezi státy východní a západní Evropy výrazně posunula. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker připustil, že jde o významný problém, kterému bude věnována velká pozornost. 

České ministerstvo zemědělství svým testem zároveň prokázalo, že rozdíly v kvalitě výrobků opravdu existují a nejsou jenom subjektivními dojmy spotřebitelů.

Velké srovnání potravin za hranicemi a v českých obchodech: z 21 výrobků se shodovaly jen tři

Číst článek

Praktické dopady vířící debaty ale čeští zákazníci zatím výrazněji nepocítili. Jediná společnost, která s ohledem na sílicí kritiku ohlásila změnu receptury, je německý výrobce sušenek Bahlsen. Výrobky této společnosti ale nebyly součásti testování ministerstva zemědělství. 

Server iROZHLAS.cz shromáždil odpovědi společností, jejichž výrobky ministerstvo testovalo. Z nich vyplývá, že k podobnému kroku jako Bahlsen se výrobci ze seznamu ministerstva zemědělství zatím nechystají.

Ministerstvo zemědělství nechalo otestovat 21 dvojic výrobků a rozdíly našlo u 18 z nich. Na svých webových stránkách ale prezentovalo pouze 15 z nich. Nesrovnalost ministerstvo vysvětlilo tím, že rozdíly u třech výrobků nebyly zásadní, serveru iROZHLAS.cz ale poskytlo i jejich výsledky.

Test kvality potravin a dalších výrobků Ministerstva zemědělství ČR | Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR

Test kvality potravin a dalších výrobků Ministerstva zemědělství ČR | Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR

Test kvality potravin Ministerstva zemědělství ČR | Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR

Vůči hodnocení ministerstva se ohradil dánský výrobce masových konzerv Tulip. Ten nesouhlasí se srovnáváním dvou výrobků, které považuje za zcela odlišné. „Máme pocit, že je trochu neférové být zařazen do tohoto testování, jelikož jsou naše rozdílné výrobky opravdu rozdílné výrobky,“ řekl pro server iROZHLAS.cz mluvčí společnosti Michael Ravn.

Výhrady měla také česká pobočka firmy Nestlé, v jejímž Nesquiku test našel ve srovnání s Německem jiný obsah vitamínů a jiný deklarovaný obsah kakaa. Společnost se obhajuje tím, že v přidávání stejných vitamínů jí brání německá legislativa. Odlišnosti v deklarovaném obsahu kakaa – 20 procent versus 20,6 procenta - vysvětluje různou marketingovou strategií. Podle Andrey Brožové z české pobočky Nestlé je v české verzi kakaa dokonce více, společnost se ale rozhodla zaokrouhlovat číslo směrem dolů.

Níže přinášíme odpovědi testovaných společností.

Coca-Cola, nápoj Nestea

„V závislosti na konkrétní zemi výroby se do nápojů lokálně přidává místní voda, CO2 a některé z portfolia našich prověřených a vysoce kvalitních sladidel. Konkrétně pro nápoj Nestea, který byl zařazen do testů, využíváme jako sladidlo kombinaci cukru, fruktózy a steviol-glykosidů (což je sladidlo přírodního původu, vyrobené z listů rostliny stévie, nikoli umělé jak chybně interpretovala některá media) ve většině zemí střední Evropy – v České republice, na Slovensku a také v Rakousku. V Německu se používá ke slazení Nestea pouze cukr,“ popisuje pro server iROZHLAS.cz Kateřina Eliášová z pobočky Coca-Coly pro Česko a Slovensko. Dodává, že společnost považuje obě varianty za stejně kvalitní.

Nomad Foods, rybí prsty Iglo

„Vždy jsme v Česku prodávali stejné rybí prsty, jako prodáváme na trzích ve Velké Británii a v Portugalsku. Přizpůsobujeme naše produkty tak, abychom co nejlépe splnili potřeby a preference našich zákazníků,“ odpověděla serveru iROZHLAS.cz Tasmina Hoque ze společnosti Nomad Food. Na doplňující dotaz, jak přesně vypadají preference českých zákazníků - ve výrobku z českém trhu se našel výrazně menší podíl masa než v tom německém - už odpověď nedorazila.

Kaufland, bílý jogurt Kaufland

Test ministerstva ukázal, že bílé jogurty řetězce Kaufland mají rozdílné zastoupení jednotlivých mikroorganismů. „Kaufland prodejny máme v sedmi zemích a nabízíme v nich také produkty naší vlastní značky K-Classic. Drtivá většina těchto výrobků má stejné složení. V jednotlivých případech se ale mohou objevit rozdíly, protože naše výrobky jsou vyráběné v různých zemích i regionech,“ říká Anna Münzingová z německé centrály. Kromě toho se při výrobě přizpůsobujeme podmínkám na trhu a místním recepturám."

Danone, jahodový jogurt Activia

„Společnost Danone má pro všechny své výrobky celosvětově nastavený vysoký standard kvality. Kvalitu výrobků velmi přísně bez výjimky regulujeme. Jakýkoliv zjištěný marginální rozdíl v recepturách neodráží rozdíly v kvalitě,“ říká zástupkyně společnosti Kamila Toušková. Ta zároveň tvrdí, že standardy kvality společnosti jsou jednotné a konzistentní a složení je transparentně uvedeno na obalech. Test ministerstva u srovnávaných jogurtů zjistil jiné složení a jiné výsledky senzorického testu.

Procter & Gamble, aviváž Lenor

U aviváže Lenor se lišily výsledky senzorického testu. Test ministerstva zároveň ukázal, že stejně velká balení jsou v Česku, Maďarsku a Slovensko plněná méně než v Rakousku a Německu. „Důvěra zákazníků je pro náš byznys klíčová a i když působíme celosvětově, snažíme se potěšit zákazníky lokálně,“ odpověděla Małgorzata Mejerová. Dodala, že společnost nabízí rozličné velikosti produktů, aby vyhověla rozličným potřebám zákazníků, a počet vyprání je vždy jasně vyjádřený. Senzorické rozdíly ani rozdíly v plnění společnost nevysvětlila.

Jacobs Douwe Egberts, Jacobs Orginal 3v1

Odlišné plnění i výsledky senzorického testu a kromě jiného odlišné množství použité kávy zjistil test v instantní kávě Jacobs. Rozdíly společnost obhajuje například odlišnou kulturou pití kávy. „Platí pro nás, že se pro všechny naše výrobky používáme vysoce kvalitní ingredience. Drobná přizpůsobení v receptuře, která se mohou vyskytnout, se odvíjejí od místních spotřebitelských preferencí a odlišných kultur pití kávy, které dlouhodobě sledujeme,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mediální zástupkyně společnosti Ivana Havlíková.

Mars, cukrovinky M&M's

„Evropští spotřebitelé mohou zaznamenat nepatrné rozdíly ve složení produktů v závislosti na místě jejich výroby. V továrnách společnosti Mars v rámci Evropské unie jsou někdy používány odlišné ingredience, výsledkem čehož můžou být mírné odlišnosti ve složení, které ale nemají jakýkoli vliv na chuť či kvalitu produktu,“ zní stanovisko společnosti, které předala Irena Setikovská. Mezi testovanými výrobky byly zjištěné rozdíly ve složení. V těch pro český, rakouský a maďarský trh se nacházel palmový, palmojádrový a bambucký tuk. Ve verzích pro slovenských a německý byl místo toho kokosový olej.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme