Jak zabezpečit festivaly před teroristickým útokem radí příručka ministerstva vnitra

Začalo léto a s ním i festivalová sezóna. V souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě se ministerstvo vnitra rozhodlo sestavit příručku pro pořadatele. Experti z Centra proti terorismu a hybridním hrozbám do ní zapracovali rady, jak se správně postarat o bezpečí návštěvníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert Stinga na festivalu Metronome před čtyřmi lety | Foto: Vojtěch Florian | Zdroj: Brainzone.cz

„Vidíte zde nelegální stanová městečka. Neexistují žádné koridory pro přístup Integrovaného záchranného systému. Vozidla parkují mezi návštěvníky," popsal František Kuneš z Ředitelství pořádkové policie nedostatky na příkladu jednoho z festivalů, jehož název nechtěl zveřejnit.

„Ten festival se změnil tím, že tam vozidlo přejelo holku, která si šla lehnout vedle svého stanu," dodal Kuneš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo vnitra vydalo příručku, jak chránit festivaly před terorismem. Více si poslechněte v reportáži Evelyny Kulíškové.

Zabezpečení se pak na akci výrazně zlepšilo. Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška ale standardní opatření po teroristických útocích v Evropě už stačit nebudou. „Jsme neustále v prvním stupni ohrožení terorismem a festivaly jsou měkké cíle. Je tam zvýšený výkon služby. Iniciativa policie tam je podstatně vyšší, než jaká bývala v minulosti," řekl Radiožurnálu. Například na motocyklový závod Velká cena v Brně sbor naposledy vyslal o třetinu víc příslušníků.

Zapojit se ale musí i pořadatelé. Ministerstvo vnitra proto sestavilo brožuru s 12 body, jak při plánování bezpečnostní strategie na nic důležitého nezapomenout.

Bezpečnostní opatření největších hudebních festivalů Česka. V Ostravě přibudou betonové zátarasy

Číst článek

„Z pohledu ochrany před terorismem je velice důležité a ukázalo se to při tom útoku v Manchesteru, zabezpečit i ten vnější perimetr akce. Je hezké, že dokážeme nevpustit do areálu nikoho, kdo bude mít u sebe zbraň, ale on ten problém je i před vstupem na tu akci, kde se hromadí lidé," popsal nejčastější nedostatek ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra David Chovanec.

Proto třeba na hudební festivalu Colours of Ostrava budou chráněny i vstupy do areálu. „Vjezdy do festivalového areálu budou letos doplněny a osazeny betonovými zátarasy," řekl serveru iROZHLAS.cz Jiří Sedlák. Více si přečtěte ZDE.

Příručka obsahuje také rady, jak sestavit krizový plán, vyškolit pořadatelskou službu nebo komunikovat se složkami integrovaného záchranného systému.

Festivaly nově řeší EET i zákaz kouření. Návštěvníky čeká otevírání lahví i placení přes čipy

Číst článek

„Považuji to za velmi přínosné v tom smyslu, že je to sepsané všechno v jednom balíčku. Pokud komunikujeme s pořadatelem, tak máme v ruce něco konkrétního. Nemusíme se rozpomínat. Máme evidentní manuál," zhodnotila třeba Kateřina Bláhová (Tábor 2020), místostarostka města, které pořádá mezinárodní historický festival Táborská setkání.

Rady expertů přivítal i předseda nově vznikající Festivalové asociace Michal Thomes. „Známe ty příklady, co se odehrálo v Anglii nebo před rokem ve Francii, takže jsou to nové věci, které před deseti lety žádného pořadatele netížily. A teď je to věc, která je velmi aktuální," myslí si Thomes.

Brožura s radami pro pořadatele je volně ke stažení na webu ministerstva vnitra.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme