Jak žít s mrazivým počasím

Arktické mrazy sevřely Česko a padaly rekordy. Na Šumpersku překročil v noci mráz třicetistupňovou hranici. Mezi bezdomovci si už také vybral svou daň, na podchlazení zemřeli tři z nich. Dětští lékaři mají zase od minulého týdne čekárny plné dětí s respiračními problémy. Kromě ochrany dětí před viry a bakteriemi můžeme v současném mrazivém počasí o jejich zdraví přemýšlet i z jiných hledisek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zima

zima | Foto: Jan Rosenauer

Děti zimu a sníh milují, ale jsou dny, kdy je lepší zavřít se s nimi doma. Naprosto nevhodné je vystavovat velkému mrazu kojence, ale zvýšená opatrnost platí pro všechny děti do šesti let. Pediatři doporučují maximálně hodinu kolem poledne. Nezbytné je chránit dětskou tvář a nos mastným krémem.

Dětem i sobě velmi pomůžete, když budete myslet i na to, co v zimě jíte. Vladimír Doležal, dietetický technik z České zemědělské univerzity, je toho názoru, že z citrusů v zimě moc vitamínů nevytěžíte. Měli byste se soustředit na kysané zelí, jablka, obiloviny, maso ale také na sádlo.

"Sádlo samo o sobě nezvyšuje hladinu škodlivého cholesterolu a pro tepelné zpracování je vhodnější než rostlinné oleje," říká Doležal.

Odborníci upozorňují, že v těchto mrazivých dnech bychom neměli zapomínat ani na zvířata kolem nás a nebát se krmit sýkorky a jiné ptáky. Obavy z ptačí chřipky jsou prý zbytečné.

Eva Hůlková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme