Jaké budou změny v zákoníku práce?

Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka dnes představí navrhované změny v zákoníku práce. Novela by měla změnit 199 bodů normy, kterou přes veto prezidenta republiky prosadila v roce 2006 Česká strana sociálně demokratická spolu s Komunistickou stranou Čech a Moravy. Nová podoba zákoníku práce až na výjimky nevadí zaměstnavatelům, daleko větší připomínky mají odbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezaměstnanost

Při svém jmenování nový ministr Petr Šimerka upřesnil, v jaké fázi práci na normě po svém předchůdci Petru Nečasovi převzal: "Zatím je po připomínkovém řízení, které přineslo zhruba 750 připomínek. Teď je vyhodnocujeme."

Ministr Šimerka popsal další postup: "Pokusíme se vyabstrahovat to minimalistické, to znamená reakce na nález Ústavního soudu. Tak jak už bylo naplánováno za mého předchůdce, návrh bude projednán v tripartitě, dokonce opakovaně. Po projednání se sociálními partnery se rozhodnu, zda návrh předložím vládě, v jaké podobě a kdy."

Zaměstnavatelé proti změnám v zákoníku práce velké výhrady nemají. Předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner by ale vyřadil změny v odstupném: "Odstupňované odstupné není v souladu s běžnými principy v Evropě. Naopak výpověď před termínem, tedy ukončení výpovědi a doplatek zbytku, to není nic proti ničemu, je to dokonce lepší pro zaměstnance. Protože má-li dvouměsíční nebo tříměsíční výpověď, rozejdete se s ním po měsíci a doplatíte mu zbytek, tak je to po něj výhodné. Má totiž dostatek času, aby si sháněl zaměstnání, nové uplatnění."

Odborářům se navrhované změny v nové podobě zákoníku práce nelíbí, označily je za oprátku pro zaměstnance. Nechtějí například prodloužení zkušební doby na čtyři měsíce, zkrácení výpověďní lhůty na měsíc, snížení odstupného pro ty, kdo u firmy pracovali méně než tři roky, nebo výpověď bez udání důvodu.

Tam podle šéfa Odborového svazu KOVO Josefa Středuly nastane situace, kdy se zaměstnanec nemůže bránit. Řekl to v Ranním interview Radiožurnálu: "Může se stát, že zaměstnanec třeba bude jiné barvy pleti, jiné barvy vlasů nebo bude mít jen jiný názor než zaměstnavatel - a bude to dostačující důvod k tomu, že ho kvůli této věci zaměstnavatel bude moci propustit a zaměstnanec se nebude moci bránit."

Všechny odpovědi šéfa Odborového svazu KOVO Josefa Středuly v Ranním interview Radiožurnálu si poslechněte v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Odboráři protestovali kvůli údajnému zneužívání hospodářské krize
Tripartita považuje za prioritní udržení zaměstnanosti
Odbory: Sobotní protest není namířený proti nové vládě
Odboráři očekávají na sobotní demonstraci v Praze až 25 tisíc lidí
Odbory vypracovaly návrh na řešení dopadů ekonomické krize v Česku

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme