Jakeš a Lenárt zproštěni viny

Milouš Jakeš i Jozef Lenárt jsou nevinní- tak zní verdikt nad dvojicí vysokých předlistopadových funkcionářů. Podle Městského soudu v Praze se nenašlo dostatek důkazů pro obvinění, že napomáhali k vlastizradě. Jejich obvinění souviselo s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Českoslovesnka v srpnu 1968. Jakeš a Lenárt měli podle obžaloby pomáhat promoskevské skupině ve vedení KSČ k vlastizradě tím, že se pokoušeli vytvořit tzv. dělnicko-rolnickou vládu. Ta měla vstup vojsk Varšavské smlouvy legalizovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenárt a Jakeš před soudem

Lenárt a Jakeš před soudem | Foto: Michal Krumphanzl

Podle soudkyně Hany Hrnčířové Jakeš s Lenártem žádný trestný čin nespáchali. Výpovědi svědků a archivní materiály prý dokazují jen to, že se účastnili politických jednání na sovětském velvyslanectví a u prezidenta Ludvíka Svobody. Důkazy ale neobsahují žádné informace o tom, že oba obžalovaní tehdy jednali o vytvoření nelegální dělnicko-rolnické vlády nebo že by sami do této vlády chtěli vstoupit.

"Vzhledem k tomu, že jednání obžalovaných muselo být posouzeno podle zákona účinného v době spáchání, soud dospěl k závěru, že obžalovaní nemohli svým jednáním naplnit znaky skutkové podstaty trestného činu rozvracení republiky právě s ohledem na to, že základním pojmovým znakem této skutkové podstaty je snaha rozvracet socialistické společenské a státní zřízení," prohlásila soudkyně Hrnčířová.

Obhájce Jan Liegert ještě před vynesením rozsudku obvinění vznesená proti Jakešovi a Lenártovi odmítl. Jejich jednání s tehdejším prezidentem Svobodou, kterému přišli ustavení dělnicko-rolnické vlády navrhnout, podle obhájce nemohlo být vlastizradou. "Jakékoliv jednání s prezidentem republiky, který měl právo jmenovat a odvolávat členy vlády i předsedu vlády a který měl podle tehdejší ústavy také právo předsedat vládě, nemohlo být takovým jednáním naplněna skutková podstata žádného trestného činu, protože on byl vrcholný ústavní činitel."

Oba bývalí komunističtí prominenti rozsudek uvítali. "Soud rozhodl, tak jak rozhodl, na základě faktů, a to je důležité," řekl Jakeš. "To je věc soudu, který pracoval poctivě - není důležité, jestli já jsem spokojen, protože bitva pokračuje pravděpodobně dál," uvedl Lenárt.

Státní zástupce Jiří Bednář se proti rozsudku odvolal. Případ tak ještě bude řešit Vrchní soud.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme