Jakeš s Lenártem čelí před soudem obvinění z vlastizrady

Bývalí komunističtí prominenti Milouš Jakeš a Jozef Lenárt stojí před soudem v souvislosti s okupací Československa v roce 1968. Jsou obviněni z vlastizrady, a proto jim hrozí až doživotní trest. Podle obžaloby totiž po 21. srpnu prosazovali ustavení prozatímní vlády, která by okupaci schválila a zlegalizovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenárt a Jakeš u soudu | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Ke svržení legální vlády, kterou by po 21. srpnu nahradila vláda prosovětská, měli tehdy Jakeš s Lenártem nutit prezidenta Svobodu. Ten ale odmítl.

Milouš Jakeš před soudem prohlásil, že pořád ještě porážku socialismu těžce prožívá a obvinění z vlastizrady proto považuje za absurdní. "Jak může někdo říct, že jsem byl veden záměrem, že jsem měl úmysl. Jak to může vědět, když k tomu nemá žádná fakta," táže se. "Oni nemají dokumenty o obžalobě z titulu velezrady a vlastizrady," popírá podobně jakoukoliv vinu Lenárt.

O plánu tehdejší legální vládu svrhnout ale státní zástupce Jiří Bednář říká: "Já jsem nečekal, že se přiznají, ale někdo to musel iniciovat a z výpovědí nezávislých svědků vyplývá, že s tím skutečně přišli a prezidentovi tuto variantu vnucovali."

Mezi dnešními svědky byla i dcera prezidenta Ludvíka Svobody Zoja Klusáková. Lubomír Štrougal, další z svědků, odmítá o vině Lenárta a Jakeše uvažovat. "Na to ať odpoví soud a ne já. Neznám spis," řekl pouze.

Proces s Jakešem a Lenártem je naplánován až do pátlu. Po roce 1990 je to vůbec poprvé co politik stojí před soudem kvůli údajné vlastizradě.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme