Jakeš s Lenártem si počkají na ortel do pondělí

Bývalí komunističtí pohlaváři Milouš Jakeš a Josef Lenárt se dočkají rozsudku až příští pondělí. V jednom z našich nejsledovanějších procesů si totiž senát Městského soudu v Praze vzal čas na rozmyšlenou. Oba funkcionáři jsou obviněni v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Státní zástupce je viní z napomáhání k pokusu o vlastizradu a navrhuje pro ně pětiletý trest vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenárt a Jakeš před soudem | Foto: Michal Krumphanzl

Podle obžaloby se podíleli na vytvoření takzvané dělnicko rolnické vlády, která měla vstup armád legalizovat. Jakeš i Lenárt obvinění popírají.

Už včera ve své závěrečné řeči změnil právní kvalifikace jejich trestného činu státní zástupce Jiří Bednář z vlastizrady na napomáhání k vlastizradě. Podle Bednáře totiž Jakeš s Lenártem přímo nestáli u vzniku takzvané dělnicko-rolnické vlády, která by legalizovala vstup armád sovětského bloku do Československa, jednáních se ale účastnili a s jejím ustavením souhlasili.

"K těm hlavním nepatřili, to bylo jasné z provedeného důkazního řízení, ale pomáhali jim, aby se ta vláda vytvořila. To byla samozřejmě řada lidí, ale oni mají bohužel štěstí, nebo smůlu, že přežili," uvedl státní zástupce.

Žádná dělnicko-rolnická vláda neexistovala, a tak neměli komu pomáhat, argumentoval ve své závěrečné řeči jeden z obhájců obžalovaných Petr Lesný. "Byli zatýkáni někteří ti členové jménem prozatímní dělnicko-rolnické vlády, ale sám tenhle fakt přece nesvědčí o tom, že by nějaká byla. Když někdo bude zatýkat jménem mimozemšťanů, znamená to, že existují?"

Změnu právní kvalifikace s nelibostí komentoval další z obhájců Lenárta a Jakeše Kolja Kubíček. "Státní zástupce se snaží aspoň pro tisk a veřejnost zachránit situaci. Jinými slovy když zjistil, že neudělali to, pro co byli žalováni, tak zkouší říct, že udělali něco jiného," řekl Kubíček.

Po závěrečných řečech obhájců a obžalovaných soudkyně Hana Hrnčířová oznámila, že dnes rozsudek vynesen rozhodně nebude. Trestní senát si totiž vzal čas na rozmyšlenou, a konečný verdikt tak u Městského soudu v Praze padne až v pondělí 23. září.

Obhájci obou obžalovaných ve čtvrtek zpochybnili výpovědi svědků z předběžného řízení. Tvrdí totiž, že Josef Lenárt, který měl spáchat čin 22. srpna, byl vyšetřovatelem vyslýchán kvůli svému jednání z 21. srpna 1968 a navíc o výslechu jeho právní zástupci nevěděli. Soud tedy některé výpovědi z důkazních materiálů vyřadil a opírá se pouze o výpovědi Biľaka, Barbírka, Mlynáře a Riga.

Podle obžaloby Jakeš a Lenárt po 21. srpnu prosazovali ustavení prozatímní vlády, která by okupaci schválila a zlegalizovala. Ke svržení legální vlády, kterou by po 21. srpnu nahradila vláda prosovětská, měli tehdy Jakeš s Lenártem nutit prezidenta Ludvíka Svobodu. Ten ale odmítl.

Milouš Jakeš před soudem prohlásil, že pořád ještě porážku socialismu těžce prožívá a obvinění z vlastizrady proto považuje za absurdní. "Jak může někdo říct, že jsem byl veden záměrem, že jsem měl úmysl. Jak to může vědět, když k tomu nemá žádná fakta," táže se. "Oni nemají dokumenty o obžalobě z titulu velezrady a vlastizrady," popírá podobně jakoukoliv vinu Lenárt.

Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme